zijn vader ndrik ïerritvan in Leien (nu ijfenzeventig igter het huis 't erf van den :lve ten oosten en westen...' missen want ndings- met twee ij toen een ;n. Belangrijk dat hij kreeg zijn huis, die iper, ten allen let recht van otin onze 'oor de eige- pand. het fraaie leren Keet en >tap gezet tot sociëteits- lel in derd zou el kon wel en want de streeks 1870 agen en om- rari 1871 had van de 1 Landbouw at jaar een I der Land- wartier. aire club, die ;e heren- g hervormde belang stelling voor technische vooruitgang en een wetenschappelijke benadering van de landbouw. De leden bekleedden bestuurlijke functies in gemeenten, waterschappen, Provinciale Staten en de Eerste Kamer. Een groep landbouwers voelde zich ken nelijk niet erg thuis bij deze clubs en besloot een eigen organisatie op te rich ten. Zij hoopten onder de hoede van Ceres, de Romeinse godin van de oogst, de landbouw en de beschaving, het tij te kunnen keren. Op 19 september 1878 kwam de Alkmaarse notaris Jan Bakker Schut naar Schagen. In het kantoor van makelaar Jan KeetCz. in aanwezigheid van Karei Eli Numan, Jan Blaauboer Jz., J. Buis, Jacob Groot, Volkert Bakker Jzn als aan deelhouders en de getuigen de Schage- naars Wilhelmus Franciscus Quax, timmerman, en Jan Wijbrands Dekker, visser, werd de nieuwe vennootschap opgericht. De zaak was goed voorbereid; er was een gebouw, er lag een Koninklijk Besluit van goedkeuring en er waren aandeelhouders. Niets stond de oprich tingvan de vennootschap 'Maatschappij Ceres tot exploitatie van de Landbouw- societeit, en landbouwmarkt te Schagen' meer in de weg. De nieuwe maatschappij had als doelstelling: Oprichting en exploitatie van een gebouw door daarin te houden: a. een sociëteit, umjaderincjen en bijeenkomsten tot 't bevorderen van landbouwhandel of nijverheid, b. een marktplaats voor de handel in granen en andere landbouwproducten. De vennootschap werd aangegaan voor 25 jaar of korter als daartoe onder bepaalde voorwaarden zou worden besloten tijdens een aandeelhouders vergadering. Het kapitaal van de maatschappij bedroeg/25.000,-verdeeld in 250 op naam gestelde aandelen van honderd gulden. Jan KeetCz en Jan GrootTz brachten het door hen voor 7500,- gekochte woon- winkelhuis in met als tegenwaarde 2 keer 50 aandelen. De overige aandelen gingen naar de overige deelnemers in Schagen en om geving zoals op bijgaande lijst is te zien. Het bestuur bestond uit 3 directeuren, waarvan er één in Schagen moest wonen, en 6 commissarissen. De eerste direc teuren waren: Jan Keet Cz uit Schagen, Johannes Blaauwboer, landman in St. Maarten en Dirk Breebaart Klz een landbouwer uit Winkel. De aandeelhouders konden tegen een contributie van 1,50 per jaar lid worden van de sociëteit, anderen konden na ballotage - met witte en zwarte bonen - lid worden voor/2,5o per jaar. Om het pand geschikt te maken voor het gestelde doel werd er drastisch ver bouwd. Hoe precies staat helaas nergens beschreven. Vermoedelijk is de voorgevel aangepast aan de nieuwe bestemmingen werd de winkel uitgebroken en omge bouwd tot gelagkamer. Van het interieur zijn echter geen foto's gevonden. Achter het huis werd een zaal gebouwd voor het houden van markten en toneel- en concertuitvoeringen.. Voor het aan brengen van deze voorzieningen werd boven de vijftienduizend gulden van de aandeelhouders een hypothecaire lening gesloten van 7000,- tegen een jaarlijkse rente van 5%Van buurman Kweldam werd schriftelijke toestemming ver kregen 'om te bouwen op de muur, welke een gezamenlijk eigendom uitmaakt van 13

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 15