Zuster Martina Verenigingsnieuws Zuster Martina (CatharinaM. Schoutsen) was de oudste dochter van burgemeester P. Schoutsen van Medemblik. Zij was de oudste van de 10 kinderen uit zijn gezin en trad 15 oktober 1910, op de feestdag van St. Theresia van Avila, op 21-jarige leeftijd in het klooster. De eerste 2 jaar bracht ze door in het moeder huis te Tilburg en werd vandaar overgeplaatst naar het Binnengasthuis aldaar, waaraan ook scholen verbonden waren. Hier begon zij met de studie voor kleuterleidster en behaalde achtereenvolgens de diploma's voor kleuter onderwijzeres en hoofd. In 1919 ging ze als gediplomeerd hoofd van de kleuterschool naar huize St. Anna te Delft waar ze zich 20 jaar aan de kleuters wijdde. Vervolgens werd ze 9 jaren hoofd van de Insula Dei-school te Arnhem. Op 16 september ontsnapte zij daar aan een wisse verbrandingsdood toen de Duitsers het hele complex, zonder eerst de inwonende wezen, bejaarden, zieken en zus ters te evacueren, in brand te steken. Door het ingrijpen van een Duitse soldaat, die een vluchtweg wees, zagen alle 400 belaagden kans ongedeerd te vluchten naar een klein tehuis in Loenen op de Veluwe, waar zij tot juli 1945 verbleven. Op 20 februari 1947 werd zr. Martina overge plaatst naar Schagen als hoofd van de parochiale kleuterschool. Zij was daar de opvolgster van zr. Venacio. Wegens haar onmisbaarheid werd toestemming verkre gen om vier jaar lan ger hoofd van de kleuterschool te blij ven. Pas in 1958 op 69-jarige leeftijd ver liet zr. Martina het onderwijs en de kleintjes die haar zo dierbaar waren geworden. GEMEENTE SCHAGEN 1867-1967 100 JAAR ZUSTERS VAN LIEFDE IN SCHAGEN Op 5 augustus 1967 was het 100 jaar geleden, dat de Zusters van de bovengenoemde congregatie met hun nuttig werk ten dienste van de Schager gemeenschap zijn begonnen. Burgemeester en wethouders van Schagen menen dit heugelijke feit te moeten herdenken door de Eerwaarde Zusters een officiële receptie aan te bieden ten Raad- huize van Schagen op zondag 1 oktober a.s. Een ieder, die daarvoor belangstelling heeft, wordt na afloop hiervan des namiddags tussen 16.30 en 17.30 uur in de gelegenheid gesteld de zusters te feliciteren ten Raadhuize. Schagen, 28 september 1967 Het Gemeentebestuur voornoemd Schenkingen Voor het archief van de vereniging heeft de vereniging de volgende schenkingen ont vangen: J. v.d. Water, Callantsoog: Negatieven van foto's van Schagen rond 1960 A. Epskamp, Schagen: Familieportretten uit begin 1900. Herkomst onbekend. Van een van de foto's zijn de geportretteerden inmiddels bekend. A. Pijper, Schagen: Boekje: 'Handleiding bij veeziekten', 1930 idem 'Eenvoudig Boerenkasboek', 1932/1938 idem 'Tabelarisch kasboek', 1939/1940 Kwitantie 'Veefonds St. Maarten', 1930 M. Westerveld-Rus, Schagen: Verschillende foto's eind 18e begin 19e eeuw Enkele foto's zijn inmiddels gepubliceerd in De Kakelepost. Mw. J. Westerman, Schagen: 10 delen van 'De Speelwagen' Zoals u ziet is het een grote verscheidenheid van foto's en publicaties waar wij blij mee zijn. U kunt ervan opaan dat we alles goed zullen beheren. Van belangrijke en unieke stukken wordt in overleg met het Regionaal Archief in Alkmaar de juiste wijze van con serveren bepaald. Eventueel worden er stuk ken daar in bewaring gegeven en houden wij een copie. Het eigendomsrecht blijft dan bij de vereniging dus wij zijn de stukken niet kwijt maar hebben wel de garantie dat alles onder optimale condities wordt bewaard. Interessant voor later zijn de papieren van bedrijven en verenigingen - al of niet opge heven. Heeft u nog oud materiaal in huis waar u vanaf wilt, maar het zonde vind om weg te gooien dan kan de historische vereni ging u adviseren over de juiste wijze van het in opslag en bewaring geven. Een telefoon tje aan een van de bestuursleden is voldoen de. 20

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 22