Schagen van boven F.G.J. VAN ZWAM Nadat wij een aantal jaren geleden door een initiatief van de Schager Courant aangenaam werden verrast met een luchtfoto van Schagen uit 1939 gemaakt door KLM Aerocarto luchtfotografie Schiphol, is er nu een nog oudere luchtfoto van ons Schagen boven water gekomen. Tussen de bescheiden van de heer A.A.C. Kramer, voormalig hoofdof ficier bij de Koninklijke Marine, vond zijn kleinzoon de heer WJ. Kramer woonachtig in de wijk Muggenburg een bijzondere glasfoto van Schagen. Op verzoek van het bestuur ben ik de herkomst van deze unieke foto gaan uitpluizen. Boven: Een tweedek ker, achter de piloot tilt de cameraman zijn loodzware overboord- camera overboord voor een luchtfoto Een overboordcamera Na veel vragen en talloze telefoontjes bij mijn eigen bedrijfkwam ik uiteindelijk terecht bij Koos van den Berg, een gepensioneerde luchtmachtonderofficier, die in zijn vrije tijd in de traditiekamer van het marinevliegveld de Kooy in Den Helder een gigantische hoe veelheid foto's, boeken en voorwerpen beheert, archiveert en tentoonstelt. Uitzijn boek 'Nederland van boven' krijgen we enig idee over hoe en onder welke omstandighe den de pioniers van de luchtfotografie hun werk moesten doen. De eerste luchtfotografen Luchtfotografie is een vorm van fotografie waarmee iedereen wel eens direct ofindirect te maken heeft. Bijna dagelijks worden in ons land met speciaal daartoe uitgeruste vliegtuigen, foto's gemaakt voor allerlei doeleinden zoals kartering, stadsontwikke ling, industrieuitbreiding, landgebruik enz. Het is de gewoonste zaak van de wereld geworden. Tachtig jaar geleden was dat heel anders. Toen stond de luchtfotografie nog in haar kinderschoenen. Een nieuw verschijnsel, het vliegtuig, was nog ver weg en onbegrijpelijk. Men had er wel van gehoord en wist dat er bij Soesterberg een luchtvaartafdeling was, maar dat waren een soort circusartiesten. Het was dan ook niet verwonderlijk dat, als er op een stralende dag motorgeronk van een vliegtuig werd opgevangen het leven op straat verstomde. Tientallen ogen keken dan omhoog en zagen het wonder, de grote vogel die kwam aangevlogen. 'Je kon waarachtig die dekselse kerels zien zitten. Wat een geweldig uitzicht moesten die 'aviateurs' - zo noemde men toen de vliegers - hebben, nog mooier dan vanaf de toren van de grote kerk.' Er ontstonden allerlei verhalen met hele en halve waarheden, men keek, en giste naar het doen en laten van de vliegerbemanning. Deze bemanning was opgestegen van de vlieghei Soesterberg, bakermat van de in 1913 opgerichte luchtvaartafdeling en had 12

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 14