Schager Elk pand werd bezocht en van de bewoners werden voor- en achternaam, leeftijd, burger lijke staat, beroep, kindertal en een aantal gegevens die verband hielden met de burger wacht, genoteerd. Hoeveel inwoners? Volgens de lijst stonden er op de teldatum in Schagen 324 panden, waarvan er vijf onbewoond waren. In de 319 huizen en boer derijen woonden 255 echtparen, 51 weduwen en 32 weduwnaars die samen 486 kinderen hadden. Het aantal ongehuwden bedroeg 126. Als we deze getallen bij elkaar optellen komen we aan een totaal van 1205 inwoners. Dit zijn er dus 107 minder dan volgens de eerste lijst. Tussen 14 september en 22 oktober zijn er twee huwelijken gesloten, acht kinderen geboren en vijf personen overleden. Het grote verschil valt hieruit niet te verklaren. De oor zaak zal gezocht moeten worden in het niet meetellen van de ongetrouwde volwassen vrouwen. Onder de 126 ongehuwden in de lijst vinden we tien zelfstandig wonende vrouwen. Als we ervan uitgaan dat er in Schagen ongeveer evenveel ongetrouwde vol wassen mannen als vrouwen waren, is het raadsel van de ontbrekende inwoners opge lost. Deze vrouwen waren niet belangrijk voor het register. Zij waren te oud om als kind meegeteld te worden en hun inkomen was veelal te laag om bij te kunnen dragen in de kosten van de gewapende burgerwacht. Vermoedelijk werkten zij als hulp in de huis houding of als 'boerenmeid' tegen een karig loontje en vrije kost en inwoning. Schager namen Onder welke namen waren de Schagenaars bekend? Als het kind geboren is moet het een naam hebben. Dat is tegenwoordig niet zo eenvoudig; voornamen zijn modegevoelig. Hoewel er talrijke boeken in de handel zijn met suggesties voor voornamen, wordt er Ons raadhuis heeft een vestibuul, En daarin staat een zitje. Het is een hardee, houten bank Maar toch - neem plaats, ik bid je! 't Is tochtig, hier en vochtig koud, Een 'wachtzaal' als een kelder; Een voordeel weet ik maar vam 't ding; Het is er schoon en helder. Vandaar ook, dat je met gemak, - verveel je je een beetje - De Schager namen lezen kunt, Daar op die lijsten, weetje! 't Is aardig, maar je kunt daarbij Gekleurde burgers vinden: Een Geel, een Rood, een Bleek, een Blaauw, Een Bruin, een Wit, m'n vrinden. Je vindt er beestenamen ook, Als Rotgans, Snip en Raven; We noemen nog de Haan er bij, Om ons bewijs te staven. Je leest er vakken, veel in tal, Houtkoper, Bakker, Dekker, Een Boer, een Zeeman, Kuiper, Smit, We misten nog een Wekker. Een Visser, Timmerman, de Waard, Een Tuinman en een Pater, We hebben Honing, Bier en brood, Ontberen echter water. Doch Ruig en Breed en Mooij en Groot, Vindt men genoeg in Schagen. En Wijn ook, en een Hoogendijk, Maar die is oud van dagen. We missen Prins nog Hertog hier, De Beurs is maar voor 't noemen, We hebben Schoorl en Castricum, Wie zou zo'n plaats niet roemen? We hebben Noorden, Buiten, Streek, Een Buis om kou te stuiten. En dan een Sleutel, nog tot Slot, Waarmee we kunnen sluiten. Schagen, 18.9.1891 G. Dignum Uit het familiearchief van WJ. Schoordijk-Dignum 7

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 9