had geen last, daar kwamen geen Duitsers. Er is gelukkig nooit iets mis gegaan dus ook geen schot gevallen. Het vliegtuig kwam uit het westen, had radiocontact met het hoofdkwartier, zag drie lichten in het veld, meestal op rij en soms opzij een afgeschermd zwaai licht, morse letter 'S'. Het vloog een keer over en de volgende keer was het raak, van zo'n 200 a 300 meter hoogte kwamen de parachutes naar beneden. Merkwaardig was dat deze altijd duidelijk zichtbaar waren hoe donker het ook was. De droppingsploeg moest goed opletten want als het materiaal boven je gelost werd moest je snel wegwezen en wel tegen de wind in. Hierbij en na de landing waren sommigen - vooral de nieuwkomers - zo enthousiast dat zij pardoes de sloot in liepen. Dat kwam bij elke dropping wel voor. Het was dan ook een formidabel gezicht de parachutes naar beneden te zien komen. Soms kwamen een paar ladingen in de lucht zwaaiend met elkaar in botsing. Dan werd het gevaarlijk want munitiepakketten (niet in containers maar in lagen op elkaar verpakten bijeen gebonden) raakten dan los en vielen zonder parachute met grote snelheid recht naar beneden. De rest met parachute kwam dan veel verder terecht, soms in een boom. Het geluid van het vliegtuig viel mee, aan komst in glijvlucht en optrekken een stuk verderop. Ook waren er vaak Engelse bommenwerpers in de lucht, die uit Duitsland kwamen, en met hun gebrom het geluid van het droppingsvliegtuig overstemden. De mannen gingen 's nachts weer naar huis, al of niet voor zien van wat sigaretten en chocolade, dat met de dropping was meegekomen. Een surprise voor de verzetsstrijders. Natuurlijk wisten verschillende boeren in de omgeving van het gebeuren af. Er zijn ook razzia's gehouden voor de arbeidsinzet. Maar het land durfden Duitsers en landwachters niet in, het is dan ook erg uitgestrekt en drassig. Toch werd er wel eens gemompeld door interessant doende personen dat er aan de Zomerdijk iets loos zou zijn. Zelfs is de NSB-burgemeester van Spanbroek, die er overigens niet op uit was om land genoten aan de Duitsers uit te leveren, samen met aandringende landwachters op onderzoek uitgegaan aan de Zomerdijk, natuurlijk overdag. Zij stopten enkele boerderijen voor de Schippersen. NB De naam Mandrill is na de oorlog aangebracht in het rieten dak van de boerderij. Het is de naam van een apensoort. Toen de wapendroppings in hevigheid toenamen zijn de families Schipper 's nachts weggegaan. 19

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 21