De in ons leefgebied goed functi onerende veerdiensten en post verbindingen waarborgden een regelmatige bezorging. Het nieuws bestond voornamelijk uit oorlogsberichten en andere sensationele gebeurtenissen, zoals bijzondere natuurverschijn selen. Berovingen ofdiefstallen waren ook geliefde onderwerpen. Nuttig voor belanghebbenden waren de aankondigingen voor openbare verkopingen van on roerend goed en voor de burgers in 't algemeen, de huwelijks afkondigingen en de aangegeven lijken. De kranten bestonden uit twee blaadjes, ongeveer ter grootte van een huidige A4 en aan beide zijden bedrukt. Zij kwamen op Maandag, eens per week uit. Precies een eeuw na de eerste uit gave van de Opregte Haarlemmer, verscheen in 1857, uitsluitend op donderdag de Schager Courant, uitgegeven doorP.J.G. Diderich te Schagen. Aanvankelijk alleen betaalbaar voor de gegoede burgerij en de boeren. Op de titelpagina stond uitdrukkelijk vermeld, Algemeen nieuws, Advertentie- en Landbouwblad en de abonnementsprijs van 4,- per jaar. Naast het buitenlandse oorlogsgeweld, de gemeenteraadsverslagen en de burgerlijke stand, verschenen ook de marktberichten en de prijzen van vee en landbouwgewassen. De boeren behoorden zeker tot een belangrijke doelgroep voor de uitgever. Nog heel lang verscheen de Schager krant één keer per week en pas in de 20ste eeuw meerdere keren per week. Toen had iedere grotere plaats al zijn eigen krant gekregen. Al deze kranten, zoals die van Alkmaar, Den Helder, Zaanstreek, Beverwijk, Purmerend, Hoorn en Enkhuizen, incl. het Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad, IJmuider Courant en de Gooi en Eemlander zijn thans ondergebracht bij de Hollandse Dagbladcombinatie. Een enorme organisatie van wereldwijde nieuwsgaring en verspreiding onder ongeveer 300.000 abonnees. Met de meest geavanceerde technieken word elekt gebr; opge macf in eei Ondt stanc vele! den r loze i kram jaarn

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 14