1799! Strijd achter de duinen Met de Historische vereniging Schagen e.o. naar het Marinemuseum in Den Helder voor de tentoonstelling: Brits-Russische invasie in Noord-Holland Aan het eind van de zomer in 1799 vond een ingrijpende gebeurtenis in Noord-Holland plaats. Op 27 augustus landden Engelse troepen op de staranden van Noord-Holland tussen Groote Keeten en Huisduinen. Zware veldslagen volgden waarbij ongeveer 80.000 militairen betrokken waren. Het Britse leger, dat later met Russen werd versterkt, had de opdracht de Franse overheersing in Nederland beeindigen. Dat pakte echter anders uit. Het Nederlandse volk kwam niet massaal in opstand en het gecombineerde Frans-Bataafse leger was sterker dan verwacht. De uitslag van de strijd liep uit op het mislukken van de Brits-Russische invasie. Op 18 oktober tekenden de betrokken partijen de capitulatie en op 20 november verlieten de laatste Britse en Russische troepen via Den Helder ons land. Ter gelegenheid van de 200 jarige herdenking van deze gebeurtenis heeft het Marinemuseum in Den Helder een tentoonstelling ingericht. De tentoonstelling 1799! Strijd achter de duinen' is thematisch van opzet en toont 350 objecten uit gerenommeerde musea uit binnen- en buitenland. Aan de hand van negen onderwerpen wordt de periode van 1780 tot en met 1815 op een aantrekkelijke manier gepresenteerd. Het thema 'Soldaten en Burgers' brengt bijvoorbeeld aan de hand van documenten, persoonlijke bezittingen het menselijk aspect in beeld. Daarnaast krijen in het Marinemuseum uiteraard de Bataafse en Engelse vloot volop de aandacht. Rondleiding voor de leden Het bestuur heeft voor de leden van de Historische Vereniging Schagen e.o. een bezoek met rondleiding georganiseerd op: Woensdag 27 oktober om 14.00 uur (vertrek uit Schagen c.a. 13.00 uur) Het is de bedoeling om samen naar Den Helder te reizen met eigen vervoer. De deelnemers verzamelen zich op het parkeerterrein naast het voormalig Regiocentrum aan de Sportlaan waar de verdeling over de beschikbare auto's zal plaatsvinden. Leden die niet over eigen vervoer beschikken kunnen meerijden. U kunt zich voor dit bezoek opgeven via de postbus of telefonisch bij de voorzitter of secretaris. 2 De Kakelepost, oktober 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 4