8 Zaterdag 5 october des smorgens om 9 a half 10 uren kwaam er 5 vissersschuijt uijt zee met een Engelsche vlag waar in sig bevonden eenige matroosen van de Engelsche scheepen waar bij waaren 1 a 2 offisieren deese aan wal gekomen zijnde vervoegde haar bij de municipaliteijd en weldra zag men door die weijnige Engelsche alle de sig bevindende scheepen in de haven ligggende in beslag neemen die geladen waaren mosten sig ook bij deselven voegen en door hun order zijlvaardig maaken om na Enkhuijsen te zeijlen gelijk zulks des nademiddag om 2 uren geschieden en hiertoe liet sig voornamelijk gebruijke een Fransoos Britta die om begane misdaden uijt Den Haag gebannen was en hier sig ophild en door de Hoogschout al was opgesogt dog altoos verboregen had gehouden, maar bij deese gelegentheijd hij dorst vertoone. Hier geld het oude spreekwoord "als geweld komt moet het regt we ij ken". Mishandeling en vernieling Intussen werd de vlag weder op de toorn geset en Oranje lind most vijlingshalver wederom gedragen worden. Dan het bleef hier niet bij. Des nademidag kwaamen er weeder de Engelsche de stadt binne trekken aan de landssijden en deese dag was druk en vrij onrustig door het singen en schreewe van Oranje Boven. Zondag 6 october was het nog al.. Des avonds kwaamen de visser van Enkhuijsen terug op en na, die kwam maandags. Mandag 7 october werd op order der Engelsche generaal door de tamboers der schutterij bij trommelslag aan alle burgerschutters geordineerd om des nademidag te 4 uren hunne geheele wapenrusting te besorgen in persoon in de Schutters Doeles, gelijk dan door deselven ook geschieden bij deese gelegentheijd versaamelde sig bij honderde van volk bij en omtrend de Doelens en den sig onderwerpende burgers die bekent stonden voostanders te zijn van het patriothtismus weerde hier gruwelijk mishandelt door scheldwoorden niet alleen maar door geslaagen en geschopt te zijn op een vreeselijke weijs en die voor de woede bevrijd waare mosten sig door een bedekte weg van daar begeven. Dan den avond gekomen sijnde ging het niet beeter want als doe ging men na de soogenaamde clups en sloegen alle de meubelen meede aan gruijs en gooijde deselven op straad en deede verder alle moedwil en toe dit verrigt was ging met na het Vossie aan de Roosteen met het selven oogmerk. Dandaar gekomen zijnde soo ontdekte men dat aldaar enige Engelsche officiers geloseerd waaren en die haar vertoonde soo gaf dit gelegentheijd om hunne woeden te doen bedaaren en te meer daar erself door de Engelsche een patroelie door de stadt ging om om alle onheijlen verder te dempen. Maar even in die selven nagt vertrokken alle de Engelsche weeder uijt de stadt na dat sij alle de opgebragte geweeren dor burgers hadden aan stuk geslagen en in het water hadden gesmeeten agterlatende 6 a 7 van haare manschappen die siek en gekwetst waaren. Dingsdag 8 october was alle stil en verwondert. De vlag bleef op de toorn en het dragen van oranje lind dog daar was een diep stilsweijgen. Generaal Daandels terug Dan des woensdag 9 october des smorgens om 9 uren kwaam den generaal Daandels met sijn hooft quartier de stadt in trekken onder het gespeel der musikanten hetwelk door het klokkegespel agter vervolgt werd terstond wierd de soogenaamde prinsche vlag gestreeken en het oranje dragen was terstond gedaan. En den generaal en verder alle militaaren werden bij de burges ingequartierd. En deese inquartiering is van tijd tot tijd geschied van de in en doortrekkende troepen tot op den 5 desember wanner de laasten sijn vertrokken. NB somge burgers en wel de meesten hebben door malkander De Kakelepost, oktober 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 10