vrouwtjes. Verder nog een paar aardige voordrachtjes en gymnastiekspelletjes, rijdansje enz. Tini Schaafsma schonk een kruislampje, door haar vader zelf vervaardigd, als geschenkje aan. Daarvoor hadden de kinderen wel iets extra's verdiend, doch er was niet op gerekend. Gelukkig kwam er een kleine oplossing, het was juist in de vakantie en nu mochten alle kinderen op een middag (daarvoor bestemd) op een feestje komen waarbij ze dan getrakteerd zouden worden. Een luid hoera klonk door de feestzaal. De hoofdonderwijzer wist er raad op. Een film werd afgedraaid en tussen die aardige bedrijven door een kleine pauze gehouden om de keeltjes te smeren en te verfrissen. Zo genoot ook de blije Schagense jeugd van ons mooi Diamanten feest! Ook de jongelui, leden van de gezellenvereniging, hadden een uitnodiging ons bereid, om een mooi toneelstuk uit te voeren, titel "Het brood der kinderen". De speelschool was weer rijk bezet door alle zusters, de bewoners(sters) van ons huis en genodigden van buiten. Ook mijnheer deken en beide kapelaans waren in de feestzaal vertegenwoordigd. Het bracht ons een knusse fijne avond. Wel een bewijs hoe de parochiegeestelijken en de parochianen van Schagen met ons feest hebben meegeleefd en gewerkt om dit feest in alle opzichten rijk te doen slagen ondanks de benarde tijden van de bezetting van ons landje. Nog enige maanden voor dit feest mag hier even aangestipt worden. Alle scholen bezet De taalschool en de openbare lagere school werden bezet door de Weermacht. Dat was heel erg voor het onderwijs en er waren in Schagen nergens geen lokalen disponibel te krijgen om de lieve jeugd onder te brengen. De jeugd van deze tijd is toch al reeds zo baldadig! Het onderwijspersoneel zat met de handen in het haar. Wat nu begonnen? De jeugd aan zijn lot overlaten in geen geval! De Weermacht bekommerde zich niet over de beide scholen, waarbij ook de openbare kleuterschool en de Landbouwschool werden bezet. Ten einde raad klopte het schoolbestuur bij meneer deken aan en de oplossing (wel primitief) was spoedig gevonden. Mijnheer deken deed een verzoek aan moeder om de naaischool alsook de kleuterschool te mogen gebruiken voor het welzijn der Schagense jeugd, daar er nergens geen gelegenheid was werd dat dan ook goed gevonden en werden de kleutertjes naar huis gestuurd, die anderhalfjaar vakantie hebben gehad, een ramp voor de kleuters, maar niet minder voor de moeders die telkens maar vroegen: "Heeft zuster nog geen school voor onze kleintjes?" vooral met schoonmaaktijd. Ook wij zaten al eens in angst omdat alle scholen ,en ook particulieren woningen, werden gevorderd voor de Omes! Reeds tweemaal werd ons een bezoek gebracht en werden alle vertrekken bezichtigd, en neen, 't was niet geschikt "Alles zu klein, zu klein". Ook de keuken "nein, nein", viel niet in de smaak. Vooral de mannenzaal, waar het geweldig smookte van de pijpjesrook, daar was alles spoedig bekeken. Onderwijl staken we spoedig in de kapel een kaarsje op, en met de smeekbede van "Sint Jozef zorg" liep alles goed af. Wat bracht zo'n bezoek steeds beroering in ons huis! Van onze pensiondames waren sommigen geheel van streek, ook die werden spoedig weer blij gemaakt als het gevaar weer geweken was. Maria Boodschap gedeeltelijk gevorderd Toch mocht het geen gebedsverhoring blijven. Ja, St. Jozef heeft wel veel te zeggen, maar O.L. Heer had een grote beproeving voor ons klooster reeds vastgelegd. Zeker, we moesten de lieve Heer al zeer dankbaar zijn tot heden toe nog ons huis te bezitten, temeer er reeds zovele kloosters en scholen al bezet waren. Einde november 1943 werden we weer met bezoek opgeschrikt en deze keer werd het ernst met de zaak. De bezichtiging ging deze keer 20 De Kakelepost, juni 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 22