1942 veel te wensen over. Nu werd er een tekening gemaakt door de heer J. Overtoom en konden er zes slaapkamertjes voor de mannen, een cel voor een zuster, drie pensionkamers en twee flinke bergplaatsen van dezelfde zolder gemaakt worden, waartoe dan ook besloten werd. Alle schoorstenen werden afgebroken, omdat deze nu wij centrale verwarming hebben toch niet meer gebruikt werden, hetgeen een flinke ruimte bezorgde. Op 15 juli werd met de bouw begonnen en 15 november was alles klaar. Reeds 17 november kwam het eerste echtpaar, J. Brammer, een kamertje bewonen en 22 november volgde het tweede, J. Heddes. Jammer genoeg mochten deze beiden niet lang van hun gezellig kamertje genieten, want 2 december overleed reeds juffrouw Brammer10, die heel ernstig ziek was toen zij hier gebracht werd, en 7 januari overleed juffrouw Heddes" die reeds lang aan een ongeneselijke kwaal leed. Beide mannen zijn toen naar beneden naar de mannenzaal gegaan. Beide kamertjes waren weer spoedig aan andere mensen verhuurd, terwijl de derde kamer bewoond door P. Bleeker en echtgenote, die daarvoor hun bezittingen aan het kerkbestuur hebben afgegeven. Door de steeds voortdurende oorlog was er overal gebrek aan brandstof. Ook wij moesten heel zuinig zijn. Telkens was de voorraad op, en moesten wij de hulp van de heren der brandstoffencommissie vragen, die heel goed voor ons waren. Wij mochten kolen laten halen uit Den Helder, uit de Wieringermeer en zelfs helemaal uit Amsterdam, wat wel met grote kosten gepaard ging, maar toch waren wij heel blij zo onze verwarming te kunnen aanhouden. Een keer geraakte de auto die voor ons kolen ging halen geheel vast door de hoge sneeuw die in die nacht gevallen was en door de storm op sommige plaatsen tot een berg zich had opgehoopt. Toen zijn wij een gehele dag zonder verwarming geweest terwijl de bloemen dik op de ramen stonden. Ook later in de maand maart zijn wij nog vier dagen zonder kolen geweest. Omdat er zo weinig brandstoffen waren werd in de parochiekerk de verwarming niet gestookt, en hadden wij alle dagen de H. Mis in onze kapel. Ook alle congregaties12 werden in onze kapel gehouden, omdat het zo verschrikkelijk koud was in de kerk, en ook omdat het hier wegens het klein getal leden intiemer was. Tot dankbaarheid voor het gebruik van onze kapel kwam onze hoogeerwaarde heer deken ons verrassen met een kleine monstrans. Die dan gebruikt kon worden bij de oefeningen der congregaties en ook in de week met het lof. Zelf hadden wij nog een mooie Tabor1, die vroeger gebruikt werd bij de uitstelling met de ciborie14 en die nu weer goed te pas kwam, zodat dit beide een mooi geheel vormde, waar wij heel blij en dankbaar voor zijn. Wij hadden nog een mooie deksel van de grootste ciborie die bij de uitstelling gebruikt werd, doch nu niet meer nodig was. Wij hebben aan de eerwaarde overste gevraagd, deze te mogen ruilen voor een zilveren altaarschel, omdat wij die bij het zilveren stel niet hadden. De eerwaarde overste heeft dat goed gevonden en mijnheer Hensi van Haarlem heeft daarvoor gezorgd. 10 Anna Maria Kroone, dr. van Bemardus Kroone en Aagje Stroet, echtgenote van Johannes Bemardus Brammer, overl. Schagen 2.12.1941, 62 jaar. Aangifte door Bemardus Kroone, 59 jaar, schilder. BS Schagen. Grietje Deutekom, geb. Zijpe, dr. van Jac. Deutekom en Aaltje Sierks, overl. Schagen 10.1.1942 oud 77 jaar, echtgenote van Johannes Heddes. Aangifte door Jacob Heddes, 45 jaar, landarbeider. BS Schagen. 12 Congregatie Door het kerkelijk gezag opgerichte of goedgekeurde vrome vereniging die godvruchtige en liefdadige werken tot doel heeft. 13 Tabor Verhoging op het altaar voor uitstalling. Komt van de berg Tabor. 14 Ciborie Kelk met deksel waarin de hosties voor het uireiken van de communie worden bewaard. 16 De Kakelepost, juni 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 18