werd gezongen, en werkelijk, ons vertrouwen is niet beschaamd geworden; de goede St. Jozef heeft ons schitterend verhoord. Toen 's morgens de laatste kolen in de machine gegaan waren, kregen wij door bemiddeling van een kolenhandelaar uit Den Helder gelukkig weer voorraad. Wat waren wij allen blij en dankbaar jegens onze beschermer de H. Jozef. Het jaar 1941 geeft nog weinig verandering in de oorlogstoestand. In Schagen bleef het vrij rustig, maar in Den Helder was dat niet zo. De mensen durfden nog niet naar hun woonplaats terug te gaan. De familie Ran bleef nog bij ons, en een oude juffrouw, die in de zomer ook bij ons geweest was (mej. Duser?) was weer bij ons gekomen na het overlijden van de oude heer Ran, wat wel gezellig was voor de wed. Ran. Doch dat mocht niet lang duren. In de maand mei werd de wed. Ran4 ernstig ziek ,en na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, overleed zij 30 mei en werd in Den Helder begraven op 3 juni. In de maand mei vroeg O.L. Heer ook het offer van een onzer zusters, zr. Xaviera Brouwer5, haar eerwaarde was pas twee jaar bij ons in Schagen en was voor die tijd altijd in Hoorn werkzaam geweest. Zuster zorgde voor de was en voor de kapel, maar de laatste tijd klaagde zuster over vermoeidheid en Aswoensdag kreeg zuster zulk een hoge temperatuur zodat haar eerwaarde, naar bed moest en dadelijk naar de ziekenkamer gebracht werd. Haar eerwaarde heeft het bed niet meer verlaten. Reeds de eerste week in de vasten werd zuster van de H. Sacramenten der stervenden voorzien en overleed na een voorbeeldig en geduldig gedragen ziekte op 14 mei en werd 17 mei begraven, waarbij haar broers en zusters met hun kinderen tegenwoordig waren. Het vorige jaar had ik met de retraite aan onze eerwaarde overste gevraagd en ook verlof gekregen om onze monstrans6 opnieuw te laten vergulden, hetgeen nu en in die tussentijd ook gedaan is door de heer Hensi uit Haarlem, die de juwelen belletjes die er aan hingen daarin vast gemaakt en van nog enige juwelen steentjes die wij hadden, een mooi huisje er bovenop gemaakt heeft. Dit jaar 1941 mochten wij ook nog een best wit kazuifel7 kopen en een witte koorkap8. Deze laatste was hier niet aanwezig, terwijl het op vele plaatsen en ook hier in de parochiekerk een gewoonte is deze met het lof9 altijd te gebruiken. Het huis wordt verbouwd Ook werd er in ons huis een grote verandering en verbetering aangebracht. In de laatste tijd was ons huis overvol en vele aanvragen voor verpleging moesten wij teleurstellen. Ook waren er in Schagen verschillende arme en hulpbehoevende mensen die de heren van het Armbestuur gaarne in het gesticht wilden plaatsen, doch waarvoor geen plaats was. Toen werd door de hoogeerwaarde deken in overleg met het kerkbestuur besloten een van onze zolders te verbouwen en tot pensionkamertjes in te richten. Wel waren daar reeds enige kamertjes ingericht tot slaapplaats voor de mannen, maar dat liet 4 Ageta Buisman, geb. Texel, dr. van Thomas Buisman en Gerritje Spigt, getr. Cornelis Ran, overl. Schagen 29.5.1941, 79 jaar oud. BS Schagen. 5 Catharina Brouwer, dr. van Klaas Brouwer en Maartje Wester, liefdezuster, geb. Heerhugowaard c.a. 1896, overl. Schagen 14.5.1941. Aangifte door Petrus Willem Mulder. 6 Monstrans Gouden of zilveren vaatwerk ter uitstalling van het H. Sacrament of om het in processies rond te dragen. 7 Kazuifel Liturgisch bovengewaad van de voorganger in de eucharistieviering. 8 Koorkap Een lange tot de voeten reikende mantel in gebruik bij de eredienst. 9 Lof Kortstondige uitstelling van de H. Hostie in monstrans begeleid door gezang en na het Tantum Ergo besloten door een zegen met het Allerheiligste. Historische Vereniging Schagen e.o. 15

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 17