alle bewoners van Den Helder de stad verlieten en in de omstreken een veilig toevluchtsoord zochten. Ook wij werden overstroomd door vluchtelingen. Het speellokaal der kleuterschool werd toen voor vluchtelingen ingericht. Acht onzer werden daar ondergebracht die daar konden eten en slapen. Een vader, moeder en dochter, de familie Limonard, kregen een plaatsje in ons tuinhuis terwijl nog een oude heer die heel ernstig ziek was, met zijn vrouw in de grote spreekkamer, die als ziekenkamer werd ingericht, hun verblijf kregen. Tegen de avond kwamen ook de zusters Dominicanessen, die in het St. Lidwina ziekenhuis in Den Helder en ook in de scholen werkzaam zijn, bij ons om onderdak aankloppen. Alle zieken waren naar Alkmaar vervoerd en ook de zusters konden wegens het grote gevaar niet in hun gesticht blijven. Vijftien zusters hebben toen die eerste nacht bij ons gelogeerd, terwijl er twee in de pastorie en twee bij de familie Bolte een liefderijk verblijf werd aangeboden. De volgende morgen zijn de zusters weer naar Den Helder vertrokken. Vele van de zusters zijn naar andere huizen van hun congregatie verplaatst, terwijl de eerwaarde priorin2 met nog vijf zusters in Den Helder gebleven zijn. Deze zusters zijn zes weken lang alle avonden hier gekomen om te slapen, en vertrokken dan 's morgens met de eerste trein naar Den Helder. De familie die in de grote spreekkamer haar verblijf had, is maar twee weken gebleven, want toen is die zieke meneer overleden en is de juffrouw met haar kinderen weer vertrokken. De overige vluchtelingen zijn allen de gehele zomer gebleven. In de maand augustus werd het wat rustiger in Den Helder en in de eerste week van september zijn allen weer naar Den Helder teruggegaan. Die rust duurde evenwel niet lang, en in het begin van oktober werd Den Helder weer op verschillende plaatsen gebombardeerd. Spoedig vluchtten de bewoners weer uit Den Helder en ook de familie Ran die in de zomer bij ons waren geweest kwam weder bij ons aankloppen. Vader, moeder en twee dochters en nu ook nog een schoonzuster, ene weduwe Ran. Nu echter konden wij het speellokaal van de kleuterschool niet meer voor hun verblijf inrichten omdat de kinderen nu niet meer buiten konden spelen en dus het speellokaal niet meer konden missen. Nu werd besloten de familie de kleine spreekkamer te laten bewonen en op de zolder te laten slapen. De lift Gelukkig hadden wij dit jaar, juist voor de oorlog, een lift ten geschenke gekregen van twee onzer kostdames, waarvan de ene reeds overleden was. Deze dame was lang in betrekking geweest bij een welgestelde heer, ene mijnheer Henneman. Nu had deze juffrouw altijd gezegd: "Als mijnheer bij zijn sterven mij een legaatje geeft, dan laat ik daar een lift voor maken". En werkelijk, bij het overlijden van mijnheer Henneman kreeg Chrisje Tames (zo heette deze juffrouw) een legaatje van f1000,--. Dit was echter niet voldoende, en daarom werd er door een andere dame nog f500,bij gegeven. Het overige is er door het kerkbestuur bij gedaan. Jammer genoeg was Chrisje Tames reeds overleden eer de lift in gebruik was. Toch zal het altijd een dankbare herinnering blijven aan haar, die daarvan de eerste aanleiding geweest is, want dagelijks wordt er een goed gebruik van de lift gemaakt door onze hulpbehoevende verpleegden en ook door de zusters. Ook voor onze vluchtelingen kwam nu de lift goed te pas, want vader Ran was al 86 jaar en kon dus moeilijk trappenlopen. Een gouden huwelijksfeest Op het feest van Christus Koningschap, 27 oktober, vierde het echtpaar Ran hun gouden huwelijksfeest. Dat mocht natuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan. Voor deze dag werd het speellokaal der kleuterschool weer ontruimd 2 Priorin Overste van bepaalde vrouwenkloosters. Historische Vereniging Schagen e.o. 13

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 15