De Kroniek van Maria Boodschap De Tweede Wereldoorlog 1940 Omdat dit jaar reeds vroeg het paasfeest gevierd werd hadden wij ook al heel vroeg de retraite' in huis, en wel van 23 februari tot 3 maart. Drie zusters gingen naar Hoorn naar 't St. Jans Gasthuis voor de retraite, ook in de vasten, zodat alle zusters reeds in de maand maart hun jaarlijkse retraite gehouden hadden. Wie had kunnen denken dat dit jaar ons dierbaar vaderland zulke grote rampen en verschrikkingen zou brengen. In de morgen van 10 mei werden wij allen opgeschrikt door de vreselijke tijding dat ons land in oorlog was. Van onze burgemeester hadden wij reeds lang bericht ontvangen, dat bij eventuele oorlog onze scholen gebruikt moesten worden voor gewonde soldaten, en ons huis voor vluchtelingen. Op de tweede pinksterdag werd het speellokaal van de kleuterschool vol gebracht met ledikanten en toebehoren met de boodschap, dat ook de andere lokalen moesten worden ontruimd en tevens ook voor gewonde soldaten ingericht moest worden. Alle ramen en deuren werden met papier beplakt, alleen door de middelste stukken voor de ramen kon op de dag licht gemaakt worden. Gelukkig waren al deze maatregelen overbodig want reeds dinsdag 15 mei werd de capitulatie afgekondigd, en alles kon weer worden opgeruimd. Helderse vluchtelingen Godzijdank bleef in Schagen alles rustig en hadden wij verder van de oorlog niet veel last. Zo was het niet in het nabijzijnde Den Helder. Herhaalde malen werd deze plaats gebombardeerd, zodat de meeste mensen uit Den Helder vluchtten. In de nacht van 24 op 25 juni was het zo hevig, dat bijna Maria Boodschap, het hoge gebouw rechts in de Molen straat heeft plaats moeten maken voor moderne nieuwbouw. Retraite Geestelijke oefening waarbij men zich voor een aantal dagen terugtrekt, meestal in een klooster of een retraitehuis, ter beschouwing van de grote godsdien stige waarheden. Regelmatige retraites (van 3 tot 30 dagen) werden voor klooster lingen en priesters een kerkelijk voorschrift. 12 De Kakelepost, juni 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 14