'Ontijdige bijeenkomsten' R.J.M. van de Pol Regelmatig werden de lidmaten van de Ned. Hervormde Kerk van Schagen bezocht door de ouderlingen. Tijdens hun rondje huisbezoek in augustus 1669 hadden zij geconstateerd dat in twee jonge gezinnen binnen negen maanden na de huwelijkssluiting een kind was geboren. Dit betekende dus dat er een 'ontijdige bijeenkomst' tussen de aanstaande echtgenoten had plaatsgevonden. In een kleine plaats als Schagen, waar men elkaar allemaal kende werd hier natuurlijk druk over gesproken en was deze overtreding van de voorschriften een bron van ergernis. De ouderlingen namen onmiddellijk maatregelen en de beide paren werden uitgesloten van de viering van het Avondmaal. Tijdens de kerkenraadsvergadering van 1 september 1669 werd hierover het volgende gemeld: Sekere suster sijnde getrout aen een man medelitmaat der gemeijnte en omtrent 10 weecken na haer trouwdagh int kinderbedde bevallen is neffens haar man om de openbaarheijt van sulcke ontijdige bijeenkomste en daardoor gegeven ergenise aangeseijt datse sigh voor dees tijt van de tafel des Heeren hadde te onthouden. 't Selve is ook gedaen ontrent een ander broeder wiens vrouwe medelitmaat deser gemeente ontrent 23 weeken na de bevestinge haaren houwelics even in de weeke voor de bedieninge in de kraam gekomen welcke afhoudinge ook verstaan wert de vrouwe aantegaan hoewel op dees tijt haar swakheijt te verschoonen haar niet is aangeseijt.'''' Wie waren deze echtparen? In de DTB (Doop, Touw en Begraaf) registers van Schagen zijn twee echtparen gevonden die een 'ontijdige bijeenkomst' hadden. Op 7 april 1669 trouwde Pieter Dirckszoon een jonggezel (ongehuwde jongeman jafkomstig uit Valkoog met Griet Harcks(dochter) een jongedochter(ongehuwde vrouw) uit Schagen. Beiden woonden op de Nes. Korte tijd later, op 15 mei van dat jaar, lieten Pieter Dircksz. en Griet Harcks Nes een dochter Aechie dopen. Op 30 september 1668 trouwde Jan Almers een jonggezel uit Schagen met de Schagense weduwe Maartje Huijberts. Op 17 maart 1669 lieten Jan Almers op de Loet en Maertien Huijberts hun dochter Aeriaentje dopen. De afloop Het eerste paar betoonde spijt en kreeg vergiffenis. Zij mochten weer deelnemen aan de Avondmaalsviering. Het tweede paar reageerde boos op de naar hun mening onterechte aantijging en hield vol dat het kind na de huwelijksluiting verwekt was. Het kind zou te vroeg geboren zijn. De kerkenraad zag in dat de beschuldiging onterecht was en erkende dat hier sprake was van een 'extra ordinare' geboorte. In de notulen van de vergadering staat dan ook: soo is de broeder met sijn huysvrouw tot des Heeren Heilige Avontmaels genodight.' Bronnen: DTB registers Schagen Notulen van de kerkenraad van deN. H. kerk in Schagen, (1656-1711). Kerkenraad in 1669 Predikant Cornelius ab Aken Ouderlingen Cornelis Jansz. Wittekint Jan Poulusz. Cornelis Cornelisz. Plaats Diakenen Cornelis Jans Visscher Reyer Pietersz. Boer 20 De Kakelepost, december 1998

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 22