Vaikenswaard in 1880 meer dan twintig schoenmakerijen telde waarvan enige uitgroeiden tot een behoorlijk bedrijf. Door de expansieve groei van de inmiddels opkomende sigarenindustrie verloor deze nijverheid als werkgelegenheid terrein, mede door de zware concurrentie van grote leerfabrieken, die machinaal een ander procédé toepasten. Samen met zijn broer De handel in schoeisel gaat zo goed dat David zijn bijna 5 jaar jongere broer Johannes laat overkomen. Deze trekt in mei 1873 bij hem in en samen zetten zij de handel voort. In december 1889 gaan zij terug naar hun geboorteplaats om daar de kerstdagen door te brengen en zaken af te handelen. Eind februari van het volgende jaar zijn ze weer terug. Vermoedelijk heeft Johannes toen zijn aanstaande bruid leren kennen, of heeft hij zich met Kerstmis verloofd? Een paar jaar later (augustus 1894) heeft Johannes het winderige West-Friesland wel gezien en gaat terug naar het Brabantse land. Op 17 februari 1895 trouwt hij daar met zijn Westerhovense verloofde Maria Cornelia Adriaans. Hij blijft daar wonen tot zijn overlijden op 21.12.1927. Ging het slecht met de handel, of kon hij hier niet aarden? De ware oorzaak zullen we nooit weten in elk geval hield David Kennis het in Schagen voor gezien en keerde in april 1896 terug naar zijn geboorteplaats. Bronnen: De aanleiding tot dit stukje was een vraag van de heer J.C.G.M. Kennis in Vaikenswaard. Het was zijn grootvader Johannes Kennis die in 1872 naar Schagen was vertrokken. De gegevens over Westerhoven en Vaikenswaard komen uit het boek: 'Tusse de Haai en d'Ekker' (Tussen de hei en de akker), een greep uit de geschiedenis van Wetserhoven. De informatie over Vaikenswaard uit: 'Van Wedert tot Vaikenswaard'. De splitsing Molen straat (rechts) en de Nieuwe Laagzijde (links) <?n .L&agzp»' Historische Vereniging Schagen e.o. 13

Kakelepost - Schagen | 1998 | | pagina 15