Binnenland. Te huur of le hoop: die het kan, indien men zich met lust en met ijver op zijn vak toelegt. Waaneer de landbouwers niets anders zien, dan de hofstede waar zij geboren zijn, en wanneer zij den tyd waarover zij kunnen beschikken, gebruiken om te gast of naar de kermis te gaan, gelooft gij dan niet dat zij geen vorderingen zullen maken, maar veeleer kans hebben om in de kennis van hun bedrijf achteruit te gaan „Daarenboven is voor $e landbouwers, die zooveel minder als do nijverheidsmannen hunne Blaren openlijk in de winkels ten toon gesteld zien, de mogelijkheid om hunne zaken met die van anderen te ver gel ij kern kan zoo grootbelang. „Het is dan ook niet moeielijk aan te toonen het nut dat de tentoonstellingen in Nederland reeds hebben gedaan. Het zijn de tentoon stellingen die de werktuigen, waarvan nu reeds zoovele het burgerrecht in Nederland hebben verkregen, hebben bekend gemaakt, en na beproevingen op voorafgaande wedstryden de beste hebben aangewezen.' „Hoevelen zijn er niet die te huis meenden de beste producten te hebben, het schoonste paard, de deugdzaamste ioeate bezitten,-<en door vergelijking op dey'S^iobnstéllihg en na behoorlijk te zijn ingelicht omtrent de hoe danigheden van zaken en dieren tot eene andere opinie zijn gekomen? Hoe velen zijn er niet die op de tentoonstelling de zuivelbereiding op eene wijze hebben zien uitoefenen, die hen in staat stelde beter boter en kaas te kunnen bereiden „Die slaapt vangt geen visschen," zegt een Italiaansch spreekwoord. Welnu zoo gaat het ook met alle bedrijven, waarbij men zich niet op verbeteringen toelegt, al was het alleen om zich voor achteruitgang te vrijwaren. Het behouden van het goede door vooruitgang, kan niet genoeg onzen landbouwers worden voorge houden. Uwe voorouders waren knapinhnn vak, op u rust dus de verplichting, u te gedragen zooals zij hebben gedaan, uw vak voor ach teruitgang te behoeden en het te verbeteren zooals gij kunt. Tot het aanbrengen van die verbeteringen, tot het vergelyken, tot het samenwerken, tot het bespreken van hetgeen men ziet, en nog lang daarna van hetgeen men gezien heeft, zijn de tentoonstellingen bij uitnemendheid geschikt. Een Htirfferwoonliuis met Winkel waarin de Kruideniers-affaire wordt uitgeoefend, en Erf, staande en gelegen aan de STOLPÉN en thans bewoond door den heer A. Schuit. Te bevragen bjj C. BLAAUW a/'t Hoekje nabij St. Maartensbrug- De aanbesteding van het uitdiepen van een gedeelte der vaart enz., had geen afdoend resultaat. Aan de inschrijversJ. Boekei voor f 272 en Jb. Goudsbloem voor f 245, is het werk niet gegund. In herinnering wordt gebracht aan hen die het voorrecht hebben om te verhuizen, dat ingevolge het politie-reglement voor deze gemeente, van die verhuizing binnen acht dagen moet worden kennis gegeven ter ge meente-secretarie; voor een gezin door het hoofd des gezins, voor afzonderlijk wonende personen door henzelveu; overtreding van deze bepaling wordt gestraft met eene boete van een gulden. Tot inschrijving voor de Schutterij worden opgeroepen alle zoodanige mannelijke ingezete nen, die op 1 Jan. 1890, hun 25ste jaar zijn in getreden. De inschrijving zal geschieden tus- sclien 15 Mei en 1 Juni. Do kermis in deze gemeente zal dit jaar worden gehouden van Zondag 22 tot 29 Juni. SCHAGEN, 8 Mei 1890. Euterpe mag zich geluk toenschen met den goeden afloop van haar feest" zoo luidt de uitspraak, welke we omtrent ons feest van Zondag jl. in een elders verschijnend blad lezen. Wij aanvaarden die beoordeeling in dank, evenzoo de woorden: „Schagens ingezetenen hebben zooveel zij konden medegewerkt, om het den zangers tijdens hun kort verblijf alhier zoo aangenaam mogelijk te maken." Die woorden zeggen veel, ze geven onge twijfeld de tevredenheid te kennen van velen welke Zondag naar ons dorp kwamen om te genieten, van 'tgeen geboden werd; wat wil len we meer? Waarlijk het feest van Euterpe zette de kroon op het werk. Behoeven wij hieraan niet veel toetevoegen, wij willen niet onvermeld laten de welverdiende hulde, welke Euterpe's Directeur mocht ont vangen, voor de ontegenzeggelijk vele moeite en opoffering, welke hij zich heeft getroost om Euterpe op dit standpunt te brengen. Namens de leden, werd hem op den feost- avond van Zaterdag, door Euterpe's Vooizittei met een gepaste toespraak een sierlijk be werkte en met goud gemonteerden dirigeer stok, voorzien van eene toepasselijke inscriptie, als blijk van achting en waardeering aangeboden. 21

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 23