Twee kinderen verbrand 10 R.J.M. van de Pol Vierentachtig jaar geleden werd Schagen opgeschrikt door een hevige brand waarbij twee jonge kinderen het leven lieten. De Schager Courant deed uitgebreid verslag van deze droevige gebeurtenis die grote indruk maakte. Het verslag is volledig opgenomen om u het verschil in stijl tussen de krantenartikelen van toen en nu te laten proeven. Voor de leesbaarheid is de spelling zoveel mogelijk aangepast aan het nieuwe Groene boekje. 't Was tegen 10 uur woensdagavond dat het klinken van de brandhoorn onze gemeente in opschudding bracht. Waar is de brand? het was de eerste gewone vraag, die men vaak van verschillende zijden hoorde. Op de Markt bij bakker Boersma, was het bescheid - en enkele schreden verder deed de rosse gloed aan de lucht ons alreeds begrijpen, hoe ernstig de brand moest zijn. De hoek van het hotel Centrum om, en daar sloegen de vlammen al hoog uit. Weldra klonk ons van verschillende zijden de angstkreet tegemoet: er zijn nog twee kinderen in het huis - Het was een bericht dat je 't eerste ogenblik niet wilde geloven - maar dat het volgende moment als met lamheid sloeg van ontzetting. Och arme, die in de woedende vlammenzeedan was het lot der kleinen wel reeds beslist. En helaas, dat bleek maar al te waar. Een ladder tegen het huis gezet, naar boven, de ramen ingeslagen, naar binnen gestapt, het bed der kleintjes bereikt, in deze kamer vol rook en vlammen, het was alles slechts het werk van enkele minuten, maar toch - te laat. De heer Vlaming vond de kinderen (broertje en zusje) dood in hun bedje naast elkaar, gewoon als ze waren gaan slapen, en kon niet anders dan een paar lijkjes overgeven aan de hem van alle zijden toegestoken behulpzame handen, 't was hartverscheurend en diep tragisch! Het pand van bakker Boersma werd zwaar beschadigd door de brand. Rechts het pand van de heer Gouwenberg dat eveneens flink beschadigd werd.

Kakelepost - Schagen | 1997 | | pagina 12