In Brussel bevindt zich eenzelfde instituut, het Kunstpatrimonium, dat echter veel verder gaat en ook andere schilderijen, meubelen en kunstvoorwerpen registreert. Beide instellingen blijken tijdens een bezoek foto's te hebben van schilderijen waarop leden van de familie Van Beijeren van Schagen staan afgebeeld. Beide instellingen weten ook nauwkeurig te melden waar de schilderijen hangen: In een drietal particuliere verzamelingen van de Belgische adellijke familie d'Oultremont. Warfusée is namelijk al sinds lang een tak van de grote en zeer wijd vertakte familie d'Oultremont. We zijn inmiddels al een paar jaar onderweg. Dankzij de Belgische Raad voor de Adel zijn we in kontakt gekomen met zeg maar de pater fantilias van de familie d'Oultremont. Hij interesseert zich voor familie-geschiedenis, heeft kort daarvoor zijn eigen familie-archief laten ordenen door iemand van het Brusselse Rijksarchief en heeft zojuist een genealogie van de familie het licht doen zien,waarvan ik prompt een exemplaar krijg toegestuurd.4 Hij wil mij graag helpen met mijn onderzoek. De briefwisseling verstilt een tijdje als Charles-Emile Albert Antoine, graaf d'Oultremont de Wegimont et Warfusée, overlijdt. Na enige tijd wordt hert kontakt echter hersteld en wordt een bezoek aan België gearrangeerd. Drie Belgische kastelen vol schilderijen. Wie in het dorpje Duras, halverwege Sint-Truiden en Zoutleeuw in Belgisch- Limburg, het kasteel opzoekt, rijdt gegarandeerd een rondje om het bijbehorende park heen en staat dan voor een paar kilometer lange, met kasseien belegde oprijlaan die slechts stapvoets-rijden toelaat. Iedere bezoeker is lang voordat hij aankomt al gezien. De geschiedenis van het kasteel gaat terug tot de twaalfde eeuw, maar het huidige in Frans-classicistische stijl opgetrokken bouwwerk stamt uit eind- achttiende eeuw. Het kasteel is lange tijd in bezit geweest van de familie Van der Noot, gelieerd aan de d'Oultremonts, maar wordt nu bewoond door de graaf en gravin De Liedekerke. Het kasteel van Duras^ 6

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 8