5 Willem de bastaard bekleedde belangrijke funkties aan het hof te Den Haag en was een geaccepteerd en gerespecteerd familielid met een aanzienlijk eigen vermogen. Rond 1430 liet hij, zoals onlangs naar voren kwam, bij Den Haag het inmiddels verdwenen kasteel Westerbeek bouwen. Kort daarvoor had hij de heerlijkheid Schagen al in leen gekregen (1427). Rond 1440 liet hij het in Schagen al aanwezige 'stenen huis' verbouwen tot een vierkante waterburcht waarop hij ook daadwerkelijk ging wonen. De schilderijen hingen op de zolder van het oost paviljoen hier uiterst rechts op de foto. Over de inrichting van het kasteel Westerbeek weten we niets, van de inrichting van het kasteel van Schagen weten we niet veel meer dan wat een tweetal zeventiende-eeuwse inventarissen1 ons vertellen en een befaamd verhaal over twee marmeren schoorsteenzuilen. Voor dit moment interesseren ons vooral de schilderijen - en dan nog speciaal de portretten De inventarissen worden voorzichtig gedateerd in het midden van de zeventiende eeuw en zijn waarschijnlijk opgesteld in verband met de verkoop van de heerlijkheid - en dus ook van het kasteel. In 1658 kan Willem van Beijeren van Schagen zijn schulden niet meer betalen en wordt de heerlijkheid verkocht aan George van Cats, heer van Cats, Coulster, Heiloo en Oesdomme. Vijftien jaar later overkomt Van Cats hetzelfde. Koper is dan Flöris Carel van Beijeren van Schagen, graaf van Warfusée in België. De meest uitgebreide inventaris, gedateerd 1658, noemt ongeveer 70 schilderijen en een tiental kaarten. Van deze 70 schilderijen bestaat ongeveer de helft uit portretten. Op grond van de informatie uit de inventaris is echter lang niet altijd op te maken wie er staat afgebeeld. Bovendien is het kasteel lange tijd niet of nauwelijks bewoond geweest en weten we absoluut niet wat er in die periode wel of niet in het gebouw aanwezig is geweest. Gelukkig is er echter meer informatie. Uit een brief van Jacobus Scheltema aan de toenmalige rijksarchivaris Van Wijn blijkt dat hij in 1808 een bezoek aan Schagen heeft gebracht en op een bovenkamer van het toenmalige Oost-paviljoen - de huidige Posthoorn - een aantal schilderijen uit het kasteel heeft gezien. Hij komt tot een vijfentwintigtal in slechte tot zeer slechte staat verkerende portretten. Ook dhr. Bruinvis, in de vorige eeuw archivaris van Alkmaar, heeft de collectie gezien en spreekt van "een vreemde, in slechte staat verkerende verzameling". Daarmee zou het verhaal af zijn als we niet uit dezelfde brief van Scheltema wisten dat de verzameling in de negentiende eeuw door de toenmalige eigenaar van heerlijkheid en kasteel naar België is verhuisd. Nu bestaat er in Den Haag het Iconografisch Bureau dat zich bezig houdt met de registratie van portretten. De schilderijen uit het kasteel van Schagen.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 7