De portretten uit het kasteel van Schagen Fred Timmer Als in de jaren twintig van de vorige eeuw de restanten van het kasteel van Schagen door de eigenaars, de graven van Oultremont, voor de sloof worden verkocht, blijken de schilderijen uit het kasteel - of althans de portretten - samen met een kist archiefstukken al geruime tijd daarvoor te zijn overgebracht naar het zgn. Oost-paviljoen (nu de Posthoorn). De schilderijen hangen daar in een bovenkamer en vormen volgens ooggetuigen een vreemde, in slechte staat verkerende verzameling. Waarschijnlijk op last van de toenmalige heer van Schagen, de graaf De Merode, wordt er een inventaris van de portretten opgesteld en naar verluid worden een aantal portretten op enigerlei wijze gecopieerd. Zekerheid over dit laatste bestaat er echter nog niet. De inventaris geeft een beschrijving van 35 portretten; van een viertal is onbekend wie er staat afgebeeld. Bovendien worden van elk portret de afmetingen vermeld - een gegeven dat bij het terugvinden en herkennen van het schilderij van groot belang is. Deze inventarislijst noemt alleen maar portretten en geen andere afbeeldingen. Uit de inventaris uit 1658 die als bijlage in "Heerlijk Schagen" is afgedrukt,weten we dat er veel meer schilderijen in het kasteel van Schagen hebben gehangen. Bovendien worden er in deze - oudere - inventaris ook andere portretten genoemd. Voor het bestaan van deze lijst van 35 portretten zijn twee redenen te geven: een inventaris van de portretten zoals ze op de bovenkamer van het Oost paviljoen hingen èn een soort verzendlijst in verband met het transport van de schilderijen naar Belgie. Hieronder volgt integraal de inventaris van de 35 portretten met - waar mogelijk - een afbeelding van het portret. In cursief volgt waar nodig en/of mogelijk biografische informatie over de geportretteerde, informatie over de schilder en de huidige verblijfplaats van het schilderij. Het moge duidelijk zijn dat dit artikel de stand van zaken geeft van dit moment. Het ligt in de verwachting dat binnen kortere of langere tijd meer portretten teruggevonden zullen worden. Bronnen: 1. De hierboven genoemde "Inventaris van geschilderde Pourtraiten bevindt zich - in tweevoud - in particulier bezit. Wij kunnen beschikken over een copie. 2. Voor de - cursief weergegeven - aanvullende informatie is gebruik gemaakt van A.W.E. Dek - Genealogie der Graven van Holland - Zaltbommel - MCMLXIX - vierde verbeterde druk. 11

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 13