kasteel en de portretten van de heren en vrouwen van Schagen, een lijstje van vanuit Noord-Frankrijk aangekochte archiefstukken betreffende de heerlijkheid Schagen. Behalve een aantal koopakten betreffende de titel heer van Schagen en een paar waarschijnlijk zeventiende-eeuws kas- en aantekenboeken, bevat het pakket ook in duplo een "Inventaris der Geschilderde Pourtraiten op het Oost Pavilloen van het Kasteel te Schagen, behoorenden aan Den HoogEdelen Hoog Geboorenen Heeren van Schagen"5. Dit is vermoedelijk het schilderij dat in de inventaris onder nr. 21 "schip in de wilde zee" staat vermeld. De lijst stamt uit het begin van de negentiende eeuw. Op één van de lijsten staat op de achterkant de naam Sijmen Meijer die in eerste helft van de negentiende eeuw optreedt als beheerder van het Schager goed. Deze lijst geeft onbetwistbaar aan welke portretten tot vlak voor de verhuizing in Schagen hebben gehangen. Behalve een omschrijving van de afgebeelde persoon geeft de lijst ook de maten van het schilderij. Daardoor is nauwkeurige vergelijking met originelen mogelijk Deze lijst moet danook als eerste bron leidraad zijn bij het opsporen van de 'Schager portretten'. Na opsporing van zoveel mogelijk afbeeldingen van op de lijst genoemde personen, zal een nieuw bezoek aan België een min of meer definitief antwoord moeten geven op de vraag welke portretten uit het kasteel van Schagen bekend en gelokaliseerd zijn. In een volgend artikel zullen we de stand van zaken geven. Noten: 1De wapenboom maakt deel uit van het zgn. familie-archief (ARA). De genealogie is in particulier bezit en helaas niet toegankelijk. 2. De catalogus "Op stand aan de Wand. Vijf eeuwen familieportretten in Slot Zuylen" bij de gelijknamige tentoonstelling, geeft veel informatie over adellijke portretten. 3. De twee inventarissen maken deel uit van het zgn. familie-archief (ARA). De omvangrijkste inventaris is gepubliceerd in het boek "Heerlijk Schagen". 4. Deze genealogie is niet in de handel verschenen. 5. Van deze "Inventaris.ontvingen wij een kopie, waarvoor onze hartelijke dank. 10

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 12