rondleiding die langs allerlei ons onbekende portretten eindigt voor een zeer opvallend drie-luik. Of het schilderij ooit dienst gedaan heeft als altaarstuk is onbekend, maar wie de opdrachtgevers aan de schilder Jacob de Gheijn II zijn geweest is maar al te duidelijk. Links zien we Diederik van Schagen, heer van de beide Goudrianen, met zijn zoon, rechts staat zijn echtgenote Margaretha van der Noot afgebeeld die - te oordelen aan de bloemen aan haar voeten - op het moment van schilderen (1618) al overleden is. Het schilderij heeft zeker nooit in Schagen gehangen, maar Diederik van Schagen heeft een beslissende rol in de geschiedenis van de heerlijkheid en het kasteel gespeeld, omdat hij één van de twee schuldeisers was bij de verkoop in 1658. Tenslotte staat ook het kasteel van Warfusée te Saint-Georges sur Meuse, vlak onder Luik, nog op het programma. De gravin d'Oultremont de Wegimont et Warfusée heeft ook toegang beloofd in het geordende familie archief, zodat we de hele dag op het kasteel verblijven. Het archief is redelijk goed toegankelijk, maar biedt - voor zover onze kennis van het Frans van een paar eeuwen geleden gaat - betrekkelijk weinig stukken betreffende Schagen. Het kasteel zelf is echter hoogst interessant. Het majastueuze gebouw ligt aan de rand van het dorp, in een bijbehorend parkachtig landschap dat een uitzicht vanuit het kasteel geeft tot in het dal van de Maas. Het kasteel is groter dan dat van Duras en vormt met de Op het linkerpaneel van dit drieluik staan Diederik van schagen met zijn zoon en op het rechterpaneel zijn echtgenote Margaretha van der Noot.

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 10