Mon umenten 1 ij st Beschermd rijksmonument Iedere woning in Schagen wordt gedragen door zo'n twintig houten heipalen. Voor heel Schagen een respectabel aantal. Het Makado winkelcentrum wordt getorst door meer dan 3000 houten heipalen. Er zijn speciale voorzieningen getroffen om de gronwaterstand op het juiste peil te houden opdat de palen niet verotten. "Haal op die hei", heeft nog een enkeling onder ons gehoord, en nog even, dan zijn alle getuigen dood. Een berekend samenspel van staal en beton door middel van een computer heeft deze eeuw zijn intrede gedaan. Door middel van sonderingen kunnen de juiste lagen worden opgezocht. Om de reusachtige betonpalen van soms meer dan twintig meter lengte in de bodem te slaan zijn Delmag dieselheiblokken ontwikkeld die worden gedragen door Hitachi heistellingen op rupsbanden; installaties van honderdduizenden guldens. Zelfs nu nog komen mensen van deze tijd, die toch veel gewend zijn, in de ban van heiwerk. Zij kijken niet naar die paar heiers, maar naar het vernuft en geweld dat het mogelijk maakt om op de slapste bodem een toren te bouwen. Noten 1. J.N. de Wit, Brahmsstraat 1. 1741 HH Schagen. tel. 212691. 2. Tentoonsteling, Amsterdam, stad op palen, 1973. 3. Nederlands dichter en graveur (1649 - 1712). 4. Nederlands schilder (1837 - 1923). 5. Nederlands dichter, musicus en ambtenaar (1596 - 1687). Zoals u in het Schager Weekblad van 29 november j.l. heeft gelezen zijn in Schagen drie nieuwe objecten aangegeven als beschermd rijksmonument. Gelukkig voor Schagen is dus nu de toekomst van deze unieke gebouwen verzekerd. Onze gemeente teit echter meer panden die het waard zijn om te behouden. De werkgroep Bouwgeschiedenis werkt dan ook ijverig aan een overzicht van panden die voorgedragen zullen worden voor de gemeentelijke monumentenlijst. Ook u kunt meewerken aan het samenstellen van deze lijst. Zoals uit de oproep op pagina 1 van het vorige nummer van De Kakelepost blijkt is dit leuk en verantwoordelijk werk. Als u mee wilt werken aan de samenstelling van deze lijst bel dan met Jan Eichhorn of Marjorie Pigge (tel. 0224-531976) om een afspraak te maken. (art. 4, lid I Monumentenwet 1988) Als uitvloeisel van het Monumenten inventarisatie Plan en het Monumenten Selectie Project heeft de staatssecretaris van Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen drie objecten aangewezen als beschermd rijksmonument. Het betreft: - Hervormde kerk en toren, Markt 23a - woonhuis, Laan 23 - voormalige transformacorstation, Zuiderweg/Grote Wallerweg la Vanaf heden liggen de besiuiten tot aanwi|zing van deze objecten ter inzage bij bureau Welzijn, stadskantoor, Laan 19. 7

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 9