EEN KOSTELIJKE EN KOSTBARE WEDDENSCHAP Uit de historie van Scha gen Simon Pieterzoon Poorters reisde in 9 maanden naar het H. Land In de croniek van Schagen verhaalt Dirk Bur ger van een van de zeldzaamste weddenschap pen die ooit ter wereld werden aangegaan. Het hierna beschrevene is historisch juist, hetgeen met bewijsstukken is vastgelegd. In het jaar 1619 zat Simon Pietersz. Poorter, scheepen (of wethouder) van het dorp Haring karspel, op Driekoningenfeestdag, in de herberg tegenover de kerk, om daar een feestgelag met zijn medeboeren en vrienden te drinken. Hij verkoopt drinkende voort aan hen, die rond hem zaten .al zijn koeien (17 in getal) die op stal stonden (de een 1 en de ander b.v. 2 koeien), op de conditie, dat hij voor iedere verkochte koe de dubbele waarde zou terug ontvangen, indien hij er in kon slagen de stad Jeruzalem binnen het jaar te bezoeken. Hij gaf eerst de koopers nog beraad tot den anderen dag 12 uur. Toen kwamen allen bij elkander om het koopmanschap of het wedspel plechtig te sluiten. Niemand had zich terugge trokken. Wat had Simon Poorter nu te doen? Hij ging heen en liet boelhuis houden, al zijn bezit, huis en landerijen, schapen, varkens en lammeren, alles verkoopt hij en geeft het geld wederom aan verschillenden uit op dezelfde voorwaar den als de koeien. Hij was evenwel verstandig genoeg van alles notarieel acte te laten opma ken. Vervolgens reisde hij naar Amsterdam, alwaar hij op het Prinsenhof vernam, dat er binnen kor ten tijd een convooi vertrok naar de Straat van Levant. Hij sloot met den scheepskapitein Wou ter Bootsz een contract om als passagier mede te varen en onder de reis de kost te ontvangen voor.... een rijksdaalder, maar dan moest hij een kistje met 300 gulden mee nemen om daar mede koophandel te drijven en van de winst de eigenlijke reiskosten te betalen. Van Amsterdam ging hij naar huis terug om zijn knapzak klaar te maken en kreeg middeler wijl een brief van den kapitein, dat de zeildag vastgesteld was en hij aan boord moest komen. Deze Simon Poorter was niet lui, integendeel; snel liet hij zich met het goed dat hem dienstig was naar Den Helder brengen met een wagen, nam afscheid van zijn vrouw en kinderen en kwam aan boord op het schip te Texel, dat zeer spoedig daarop het anker lichtte er met een gunstigen wind het ruime sop koos. Na eenige maanden kwam hij voor de Levant en liet zich door het bootsvolk aan land zetten voor de stad Joppe of Jafo (Jaffa), vanwaar hij per muildier via Rama naar Jeruzalem op waarts reisde. uewoonlijk werd in die dagen aan hem, die de Stad of het H. Land bezocht of bezichtigde, een in het Latijn geschreven brief medegegeven, welke tot bewijs kon dienen. Een afschrift van den brief, dien aan Simon Poorter is afgegeven, zullen we geheel in de origineele stijl en on verkort laten volgen: Frater Angelus a Messana, van de orde der Minderbroeders der H. Francisci Rogulaar observantie Provincie Principatus Guardiaan van den H. Berg Sion, bewaarder des H. Lands ende in Oriënten Apostolicen Comis- saris, aan ieder die dit zien, hooren of lezen zal, Saluut van God Almachtig. Wij geven te kennen en getuigen, hoe dat, in deze Heilige Stad Jeruzalem is gekomen den eerzame, deugdelijke ende vromen man (als dat ook genoeg te verslaan doeot, eenen testimoniaal- brief gegeven in de heerlijkheid Heerenkarspcl), namentlijk Simon Pietersz Poorter ende in- woonder tot aldaar, die aandachtig, ootmoedig ende devotiglijk persoonlijk heeft bezocht en gecert schier alle eerbiedwaardige plaatsen des II. Lands, Principalijk Bcthleem daar Jezus Christus in 't Cribeken gebooren zijnde van de reine Maget Maria, geleid is geworden, ende van de Drie Koningen aangebeden, die alle eer waardigste Heilige Graven, zoo onzes heere Jcsu Christi, alsook Maria Xpi ende van alle rechte getrouwe geloovige Moeder in het dal van Josa- phat. Die H. Bergen Calvaria, Oliveri ende Zion, daar het menschclijk geslacht door het overvloe dig dierbaar bloed Xpi is verlost geworden en daar Xpi ten hemel is gevaren. Ende daarnaar gezonden in de harten zijner geloovigen den Heiligen Geest daar ook meer ons geloof, verborgentheden ende mislcriön zijn geschied. Idem hij heeft bezocht, ende gezien te Bethania het graf van den vriend van Xpi, na melijk Lnzeri, l huis zijner wooning, alsook dat van Martha en Maria Magdalena. Daarenboven alle H. plaatsen zoowel in als buiten de voor schreven H. Stad Jeruzalem, die van de Pel grims devotelijk jaarlijks worden bezocht ende uw hebbende verdient. Menigvuldige verdiensten hebben wij (aan) den voorschrevc Zimeon Pietersz. in ware ge- fuigenisse zijner devotie en de pelgrimnatie oolmoediglijk gedaan, deze bekrachtigd, be vestigd, ende met onze grootste zegel en ook onze eigen name cn handschrift sterk ende authentiek willen maken in Jaruzalem, in het klooster St. Salvatoris jhr. O.jhr. j: Xpi 1614, den 7. Juni Maandag. Fr. Angelus qui supra Mana Prop. In het zegel hier onder dezen bovenbedoel den brief ziet men de apostelen de voeten wos- schen en boven den geopenden Hemel, met Heiligen daarin. Of men nu Christen of Jood was, indien men de stad Jeruzalem wilde bezichtigen, moest men een hooge schatting betalen. Ook is het niet geoorloofd voor de eerste maal de stad binnen te 17

Kakelepost - Schagen | 1996 | | pagina 19