Plaatsgenoten vertellen! Oorlogsbelevenissen van Schagenaars Intervieuws: N.J. Grooff DHR. JAN B. SCHENE Geboren 7-1-1917 te Schagen. Zijn vader had een manufacturenzaak op de toenmalige Laagzijde 19 (nu Gedempte Gracht). Nadat hij in 1937 examen had gedaan aan de HBS te Alkmaar moest hij in militaire dienst. Hij werd geplaatst bij de Marine Kustwacht en kreeg zijn basisopleiding in Den Helder en Amsterdam (Kattenburg). Zijn titel was zeemilicien/kustwachter derde klasse. Tijdens de mobilisatie in 1939 moest hij aanvankelijk opkomen in Scheve- ningen doch toen bleek dat daar al een ploeg kustwachters was gearriveerd, vertrok hij naar Callantsoog. Hij is daar geweest van augustus 1939 tot de meidagen van 1940. Hij vertelde dat men niet eens genoeg geweren had voor elke matroos die op het kustwachtstation aanwezig was. De ploeg bestond uit 13 man die onder leiding stond van een vuurtorenwachter. De voornaamste werkzaamheden waren het uitkijken naar schepen en vliegtuigen en deze dan doormelden naar Den Helder. Hij was ingekwartierd in het cafe van Piet de Haan en daarvoor in het cafe van Jaap de Waal. Er zat behalve een detachement van de kustwacht ook een aantal militairen van de landmacht. Na de strijd in 1940 beval de commandant dat alle wapens vernietigd moes ten worden door ze kapot de slaan op de pier, en in zee te gooien. Ook de sabels werden in zee gegooid. Een leuke anekdote is nog dat toen de Duitsers kwamen en de zee in gingen, ze hun voeten verwondden aan de eerder weggeworpen wapens. De m C, De heer J. Schene tussen zijn marinekameraden.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 8