14 Na Wit kwamen Purmer en Dirk Klos, nu bar Pepijn. Aan het water, waar nu de Marktstraat begint, ligt de grutterij van Govers. De noordzijde van de Markt. De Nieuwstraat We gaan terug naar het Rapenpad en volgen dit tot het einde. Rechtsaf over de brug komen we aan het eind van de Nieuwstraat, destijds de volksbuurt van Schagen. Meteen links hebben we de bakkerij van Wit, later van diens schoonzoon Rus. In de Nieuwstraat bevinden zich enkele logementen. Ook zijn hier de paardestallen van enkele stalhouderijen op de Markt. Aan de noordzijde van de markt bevindt zich de vismarkt. Tot de drooglegging van de Zijpe in 1597 werd hier riviervis verhandeld. Later werd er zeevis aangevoerd uit Petten, Den Helder en andere vissers dorpen. Naast de kruidenierswinkel van Wit, woont de arts De Boer. Later gaat dit pand over in handen van S. Keet, daarna de fam. Boontjes en toen werd er de Hanzebank in gevestigd, later overgegaan in de Middenstandsbank. Nu is er een chinees restaurant. Dan komt het café van Nooij, in 1928 overgenomen door Baars. Hier is ook het bestelhuis van Algemeen Belang. Dan komt de zadelmakerij van Roggeveen, de woning van de gemeenteontvanger De Heer, het Schager Koffiehuis, nu de Biggehoek van Piet Pannekeet. Dan de bakkerij van Meurs, later Broersma en dan Rus, van het eind van de Nieuwstraat. Het bord, dat vroeger de gevel aan de Nieuwstraat sierde bevond zich later op een gevel van dit pand. Nu is er de Febo gevestigd. De tekst op het bord luidde: "Wat kan een sterflijk mens op aarde beter wensen, dan koren op het land en brood voor alle mensen". Aan de andere zijde van de Nieuwstraat staan het koffiehuis Het Vosje en de woning van dierenarts Muis.

Kakelepost - Schagen | 1995 | | pagina 18