De krant over de storm Het toneelgebouw van Theater Royal ingestort - Schade bedraagt f30.000 Drie woningen in de Regentenstraat gedeeltelijk vernield 6 Kort voordat dit nummer van De Kakelepost was samen gesteld kreeg de redactie van de heer K. Schoehuis het nummer van de Schager Courant, waarin de storm uitge breid werd beschrevenin bruikleen Een gedeelte van het artikel vindt u hier afgedrukt De storm, die Maandagavond opstak en in de loop van de nacht In hevigheid toenam, had voorzover het Schagen en omgeving betreft wellicht Dinsdag morgen de kracht van een orkaan. In onze plaats en ook in de wijde omgeving heeft deze storm, gepaard gaande met hevige rukwinden, grote vernielingen aan gebouwen aangericht, terwijl hier en daar vele bomen werden ontworteld. De onweerstaanbare wind rukte in Schagen het dak van het toneel van Theater Royal, terwijl ook de muur aan de Noordzijde instortte. De schade schat men ep ongeveer dertigduizend gulden. De aangerichte ravage is enorm en zo de storm aal voortduren sullen de muren aan West- en Zuidzijde van het toneel het ook begeven, hoewel het toch noodzakelijk zal worden, dat deze muren worden neergehaald. In de Regentenstraat te Schagen stortte de voorgevel van een blok van drie woonhuizen in. Het arbeiderskamp De Terp te Slootdorp werd ook geteisterd, terwijl in Middenmeer een graanpakhuis gedeeltelijk werd ver woest. Persoonlijke ongelukken kwamen, voorzover wij tot nu toe weten, nergens voor, Om ongeveer acht uur kreeg de he vige storm gistermorgen vat op het dak van het toneelgebouw van The ater Royal, dat aan de bioscopzaal is gebouwd en enkele meter» hoger is. De dakbedekking van dit bijgebouw, waarin het toneel is ondergebracht, bestond uit hout, waarop asphaltpa- pier. Toen de storm eenmaal een gat in het dak geslagen had, was er geen houden meer aan. Grote stukken van de dakbedekking werden door de lucht geslingerd en kwamen meters verder op de omliggende huizen te recht. Kapotte planken en latten, waaraan brokken asfaltpapiier kwa men met kracht in de omgeving neer. Daken en ramen werden beschadigd. Pannen rammelden naar beneden en talloze ruiter» werden gebroken. Stuk ken hout kwamen zelfs aan de Hoog- zijde terecht, waar bij de firma de Gruyter een grote -.spiegelruit werd gebroken. Ook de muur stortte in. Nauwelijks had het dak van het to neel het begeven of de muur aan de Noordzijde van dit gedeelte van de bioscoop kon het niet meer houden. Met veel lawaai stortte de zeker twaalf meter hoge muur in. Ook een gedeel te van de muur aan de Westzijde on derging ditzelfde lot. Toen had de wind vrij spel in de op het toneel hangende Coulissen. Deze werden ra dicaal vernield, alsook het daar hangénde projectiescherm. Stenen en planken kletterden neer op het ter plaatse staande materiaal, waaronder drie piano's. Niemand kon ook maar iets redden van datgene, wat 7.icb op het toneel bevond. Het was é^n chaos'van heen en'weer zwie- ende- toüwén, waaraan brokstukken van het projectiescherm, verlichting*- materleel en coulissen. Om de wind. die met kracht de bioscoopzaal in kwam, een uitweg te geven waar door- een verdere vernieling zo moge lijk kon worden voorkomen wer den alle deuren geopend. Troosteloos was de aanblik, die het zwaar gehavende gedeelte van de bioscoop bood. Dertig mille schade. Gemeentewerklieden en bisocoon- personeel hebben getracht wat zll konden doen, maar tegen de enorme, windkracht was niet veel uit te rich ten. Bovendien moest men rekening houden met het feit. dat ook de nog staande muren konden instoit-Mi. De totale schade, welke door de storm aan de bioscoop werd aange bracht. kan men schatten op onge veer 21 a 30 duizend gulden., aange zien de gehele toneel-inventaris ver nield 1«. terwül de nog staande mu ren wellicht door nieuwe zullen moe ten worden vervangen. De fa. Schenk en Boon. eigenaar van Theater Ro^al. was tegen stormschade (verzekerd. Begri.jpiiik is het. dat de 'vernielingen aan de bioscooo, niette genstaande de verzekering de schade dekt. een grot» schadeoost voor de fir ma betekent. Het is voorlopig natuur lijk onmogelijk voorstellingen te ge ven.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 7