Lezing Skelet bijna 190 jaar oud 2 Lezing: De Brits-Russische inval in Noord-Holland in 1799; een vergeten oorlog, vlak om de hoek. door De Stichting Herdenking 1799 op donderdag 13 januari 1994 in het Oude Slot, aanvang 20.00 uur entree: niet-leden 3,50 In 1789 breekt in Frankrijk de revolutie uit. Tien jaar later, in 1799, is er ook in ons land veel veranderd. Ons land heet nu Bataafse Republiek en is dik bevriend met Frankrijk. Het is echter vooral een dure vriendschap waarvan de kosten voor rekening van de bur gers komen. Bovendien komen door deze vriendschap handel en scheepvaart volledig stil te liggen. Vooral de Engelsen zien met lede ogen hoe Europa onder de invloed van de Fransen komt. Zij zinnen op aktie. Op 27 augustus 1799 is het zover. Britse troepen landen bij Grote Keeten op de Noordhollandse kust. Er volgt een felle veldslag die zich o.a. in de Zijpe afspeelt, waar na het Bataafse leger zich terugtrekt richting Hoorn. Ook in Den Helder ruimen de Bataafse troepen het veld. Op 10 september 1799 arriveren de Russische troepen in Den Helder. Daarna gaat er echter van alles mis. Het weer zit te gen; het platte open landschap biedt weinig beschutting tegen de aanhoudende regen. De poging om de smalle strook land tussen de Noordzee en het IJ te passeren mislukt jammerlijk. Er volgen zeer bloedige veldslagen in en bij Bergen en Castricum. Men spreekt van 10.000 doden en gewonden. Begin oktober, nog geen twee maanden na het begin, is de hele operatie ten einde. Men onder handelt en op 30 november 1799 zijn alle Engelsen en Russen weer uit Noord-Holland vertrokken. Deze oorlog heeft zich bijna letterlijk om de hoek van Schagen afgespeeld. Niet alleen kan men hier de gevechten in de Zijpe bij wijze van spreken zien en horen, maar de Engelse soldaten zijn ook enige tijd ingekwartierd ge- weest in het leegstaande slot. Ze schijnen er danig in te hebben huisgehouden. Schagen heeft dan weliswaar niet onder vuur gelegen, maar de bevolking zal ongetwijfeld de lasten van deze inkwartiering hebben gevoeld en waar- schijnlijk was men blij toen alles achter de rug was. De Stichting Herdenking 1799 streeft ernaar deze 'vergeten oorlog' meer bekendheid te geven, o.a. door lezingen als deze. Bovendien wil men de inval van de Engelsen en Russen in 1799 met tal van aktiviteiten herdenken DEN HELDER - Het skelet dat zaterdag op de vloedlijn van het Helderse strand dichtbij de gemeentegrens met Callantsoog is gevonden, dateert waarschijn lijk uit 1799. Het werd gevonden op een plek die vroeger 200 meter landinwaarts lag. Er zijn bij het geraamte een knoop en een mus ketkogel gevonden die erop dui den, dat het skelet dat van een krijgsman is, die omkwam bij de landing van Engelse troepen in augustus 1799. De Gravendienst van de Koninklijke Landmacht zal proberen uitsluitsel te geven over de nationaliteit ervan.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 3