Het onderwijs werd aanvankelijk tijdelijk gegeven in een hulplo kaal, maar het was wel de bedoeling dat de school in een eigen gebouw zou worden gevestigd. De provincie liet de gemeente op 11 november 1896 weten dat zij bereid was de helft van de bouw kosten tot een maximum van 3500 voor haar rekening te ne men. De gemeente betaalde de rest van het benodigde bedrag. De grond waarop de school zou worden gebouwd, een terrein in de Landbouwstraat, werd gekocht van het Gereformeerd Wees huis voor 0,75 per vierkante meter. Het schoolgebouw kon na de zomer van 1897 in gebruik worden genomen. De gemeente was zeer tevreden over het onderwijs dat aan de school gegeven werd. De lessen werden door de leerlingen vlijtig gevolgd, ondanks het feit dat de meesten dagelijks flinke afstan den moesten afleggen. Veel leerlingen kwamen uit de omlig gende dorpen. Vlak na 1900 was de belangstelling voor het land bouwonderwijs gedurende enkele jaren zorgwekkend laag, maar in 1905 werd de school te klein. Er meldden zich dat jaar 37 leer lingen aan, en het jaar daarop zelfs 50 leerlingen. De gemeente besloot daarom tot uitbreiding en verbouwing van de school. Toen het gebouw niet meer voldeed verhuisde de school naar een nieuw pand aan de Zuiderweg. De naam werd in 1958 veranderd in Rijks Middelbare Landbouw school. De opleiding, die vooral door leerlingen uit de buurge meenten werd gevolgd, bleef twee winterseizoenen duren. De lessen waren toegankelijk voor leerlingen die de lagere land bouwschool hadden doorlopen of een cursus hadden gevolgd en die het toelatingsexamen hadden gehaald. De school werd in 1972 na een fusie met de Rijks Middelbare Landbouwschool van Alkmaar opgeheven. Landbouwonderwijs kon toen alleen nog worden gevolgd aan de in 1953 opgerichte lagere landbouwschool, de huidige Agrarische School Schagen voor voorbereidend en individueel land- en tuin- bouwonderwijs. Vanaf 1966 werd het leerlingenstelsel in het agrarisch onderwijs ingevoerd. Het doel hiervan was om leerlingen in de gelegenheid te stellen hun beroepsbekwaamheid te vergroten door enerzijds deel te nemen aan algemeen en op het beroep gericht theore tisch onderwijs en anderzijds praktische en vakgerichte opleidin gen te volgen. Het agrarische leerlingenstelsel vormde een logi sche vervolgopleiding voor leerlingen die van de lagere land bouwschool kwamen. De patroon en de leerling sloten daartoe een leerovereenkomst af. In Schagen was het leerlingenstelsel uiteraard op veeteelt en weidebouw gericht. In het cursusjaar 1967/1968 waren er zeventien leerlingen. Het landbouwonderwijs was bedoeld voor boerenzonen. Pas in 15

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 16