De Zouaven Een roerige periode in de kleine wereldgeschiedenis 19 H. Mosk Werkgroep Genealogie In 1870 kwam er een einde aan de wereldlijke macht van de Paus. Deze wereldlijke macht was ontstaan in de achtste eeuw toen de toenmalige Paus in het bezit kwam van enig land door een schenking van Pepijn de Korte. Dit was het begin van het 'Patrimonium Petri' (erfgoed van Petrus) Door de handige politiek van de daarop volgende pausen werd het kerkelijk grondgebied steeds uitgebreid. In de negentiende eeuw, met name na het Weense congres in 1814, groeide er een verlangen naar staatkundige en politieke eenheid bij de leiders en de bevolking van de vele vorstendommen waaruit Italië toen bestond. In dat streven pasten de kerkelijke staat, noch de staatjes die werden bestuurd door vazallen van de Oostenrijkse en Franse keizer. De paus en de kerkelijke machthebbers konden zich niet conformeren aan die eenheidsgedachte en waren bereid het kerkelijk gebied met alle middelen te verdedigen wanneer men tot eventuele inlijving zou overgaan. In 1859 brak het conflict uit. Opstanden ontstonden, waarop Paus Pius IX zijn legers naar de bedreigde plaat sen stuurde en de orde met harde hand herstelde. Overigens was de politieke situatie in Europa uiterst complex. Oostenrijk en Frankrijk waren de hoofdrol spelers in militaire konflikten waarin de strijdende soldaten niet eens goed konden uitleggen voor welke zaak zij nu vochten. Er vonden wreedaardige en uiterst bloe dige gevechten plaats. Een brancardier, een zekere Henry Dunantwas zeer geschokt door al het leed op de slag velden. Hij werd de oprichter van een hulporganisatie die het Rode Kruis zou gaan heten. Van verschillende kanten wordt getracht de kerkelijke leiders te bewegen in overleg het conflict op te lossen, maar dit had weinig sukses. De spanning liep hoog op. Op 5 mei 1860 begon Garibaldi zijn tocht der duizend. Met dit aantal soldaten, de roodhemden genaamd, scheepte hij zich in om Sicilië te bevrijden. Na een aantal ecla tante suksessen begon het echt spannend te worden voor de pauselijke leiders. Een militair trefen leek onver mijdelijk, maar wat is in zon situatie een staat waard zonder een leger die adekwaat kan reageren op de agres sor.

Kakelepost - Schagen | 1993 | | pagina 21