17 Als er aan de paarden wat verdiend was en Janus zijn deel van de winst gekregen had, stapte hij in Amsterdam uit, want dan moest het geld besteed worden. Als er verlies geleden was, dan was dat voor rekening van Jan Mosk, want Janus had niets om bij te passen en in dat geval reed Janus mee naar Schagen. Als ik voor Janus een rekeningetje had in verband met vervoerd vee en ik klampte hem bij het begin van de markt aan voor betaling dan bromde hij"Betalen?. Nou al?. De dag begint pas. Deed ik het tijdens de markt dan hoorde hij me niet, want dan had hij het veel te druk met paarden laten draven en de kooplui helpen bij de handel. Als dan om 12 uur de markt afgelopen was en ik ging weer met mijn briefje naar hem toe, dan zei Janus: "Betalen?..Man, de dag is om. Op een keer had Janus een geit gekocht van een boertje. Deze wist dat Janus niet betaalde en dus ging hij zelf ook mee met de veewagen naar Purmerend. Hij bleef naast Janus staan om bij verkoop zn geld meteen te vangen. Maar Janus had die geit te duur gekocht, want hij was toch niet van plan om te betalen. Dus toen Janus zag dat de boer niet wegging, zei hij tegen hem: "Houd jij die geit even vast, want ik moet die man daar even hebben. en weg was Janus maar die boer had z'n geit tenminste nog. In de oorlog kocht hij een keer bij een winkelier in 't Zand een doos zeep. Hij wist zonder te betalen de deur uit te komen en verkocht de doos zeep voor de helft van de prijs aan een andere winkelier voor hem was de wi nst Later ging Janus naar Amsterdam waar hij han delde in afvalmateriaal van machinefabrieken. Bij een fabriek kocht hij een partij afval voor f 2000,Die partij verkocht hij contant aan een handelaar voor f ÏOOO,Toen de handelaar de partij op wilde halen, werd hem verzocht even op het kantoor van de fabiek te komen en f 2000,te betalen. Het geval kwam Janus op gevangenisstraf te staan. Janus is op latere leeftijd nog getrouwd en heeft nog een dochter gekregen. Hij is echter nooit meer naar Schagen teruggekeerd. Zijn broer, Akkes Wind, heeft altijd bij het spoor gewerkt, heel lang in Oudesluis waar hij in het spoorhuis bij de halte Oudesluis woonde. januari '90 A. Kapitein

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 19