10 santé boeken helpen. De geschiedenis mag zich in een stijgende publieke belangstelling ver heugen en dat is merkbaar in het aantal boeken dat er op dit gebied verschijnt. Hieronder, in willekeurige volgorde, weer een aantal signalementen van boeken op het terrein van de vaderlandse en regionale geschiedenis. Uiteraard is het een persoonlijke keuze. 1. "Het woord van eer" van F.P. van Oostrom sluit heel goed aan bij de hierboven genoemde tentoonstelling. Van Oostrom is literatuurwe tenschapper, maar net als veel moderne Franse geschiedvorsers doen, combineert hij de gege vens uit de literaire teksten met andere histo rische gegevens. Daardoor vormt zich een goed beeld van de morele, sociale en religieuze opvattingen van een aantal middeleeuwse schrijvers die öf de opvattingen van hun broodheren weergaven öf hun adellijke publiek hun plichten voor wilden houden. We hebben het dan over het Hollandse hof van rond 1400. F.P. van Oostrom —Het woord van eer. Literatuur aan het Hollandse hof omstreeks 1400 -Amsterdam- 1987— 374 pp. ill. -prijs: f 49.50. 2. In 1517 verscheen in Leiden de "Chronycke van Hollandt Zeelandt ende Vrieslantdie later bekend zou worden als de Divisiekroniek. Zoals zoveel kronieken munt ook dit werk niet bepaald uit door betrouwbaarheid. Het bevat echter wel zo ongeveer alles wat er in kronie ken van vroeger datum te vinden was en geeft daardoor een goed beeld van de geschiedschrij ving in die tijd. In 1988 is over dit boek en de vermoedelijke schrijver een uitvoerige stu die verschenen. Voor leden van de Historische Vereniging Holland (zie een voorgaand nummer) geldt een flinke korting. C.P.H.M.Tilmans -Grandius Iliade: Cornelius Aurelius en de Divisiekroniek Hollandse stu diën deel 21 - prijs: f 45.00 (ledenprijs f 27. 50). 3. In dezelfde reeks is al eerder verschenen: B. M. J.Speet Stadsplattegronden. Werken met kaartmateriaal bij stadshistorisch onderzoek - Hollandse studiën deel 20 prijs f 32.00 (ledenprijs f 16.00). Tenslotte wil ik hier melding maken van een aantal boeken over de regio. 4. Misschien is het een open deur intrappen om hier melding te maken van het boek Archeo-

Kakelepost - Schagen | 1990 | | pagina 12