EEN NEDERZETTING IfM HET VEEN Eind 1986 riep een der leden van de Werkgroep Archeologie, Anne— mies Schenk enthousiast uit dat zij, eindelijk, ook op 'haar' land scherven had gevonden uit de Romeinse tijd. Annemies Schenk, die met haar man Jan een boeren bedrijf heeft aan de Grote Sloot, is binnen de Historische Vereni ging de Zijpe een zeer aktief (bestuurs1id en zeer begaan met alles wat de Zijpe aan geschie denis kan vertellen. Bij deze historische vereniging was al een werkgroep Archeologie opgericht met het doel daadwerkelijk te gaan graven naar de verborgen geschiedenis in de Zijper bodem. Omdat zoeken naar oudheidkundige zaken bij de (monumenten)wet is verboden, werd kontakt gelegd met de schrijver van dit artikel om dat hij, in deze regio, de verte genwoordiger is van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, de enige instan tie in Nederland die wél de be voegdheid heeft te graven. Een eerste groot succes was het vinden van een nederzetting uit de steentijd bij Keinsmerbrug. Deze nederzetting werd uiteinde lijk in het voorjaar van 1986 door de Rijksdienst opgegraven. De pers heeft indertijd ruime aandacht aan dit onderzoek be steed. Na de melding van Annemies Schenk over scherven uit de Ro meinse tijd op haar land, werden er, in overleg met de Rijksdienst plannen gemaakt voor een onder zoekje. Intussen was er een samenwerkingsverband ontstaan tussen de Werkgroepen Archeologie van de Zijper en de Schager His torische verenigingen en de al twaalf jaar bestaande Werkgroep Schagen van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland. Dit samengaan van drie groepen biedt een reeks van voordelen, waarvan de belangrijkste is dat er meer mensen zijn die hun ogen de kost geven als er ergens een schep in de grond gaat voor een of ander bouwwerk of de aanleg van riolering of iets dergelijks. Ook wordt het werkgebied wat ruimer doordat de leden verspreid door onze streek wonen. Na deze uiteenzetting terug naar het werkelijke graafwerk: in april 1987 werd door een graafmachine een werkput van 10 bij 10 meter uitgezet op het land van Schenk. Op deze plaats had, vanaf de inrichting van de Zijpe rond 1600, tot in de jaren zeventig van onze eeuw een kade gelopen langs een hoogwatersloot Doordat de ondergrond werd afge sloten van de buitenlucht is onder de kade het nog aanwezige veen uitstekend bewaard. Gehoopt werd dat het resterende veen bovenin nog sporen zou bevatten die daarin gemaakt waren door de bewoners uit de tweede en derde eeuw na Christus. Heel Westfries land was in de Romeinse tijd een veengebied en de bewoners hadden zich daar geheel aan aangepast. Rond de boerderij waren sloten gegraven, op de vruchtbare bodem werden diverse graangewassen zoals tarwe geteeld, de koeien Strook waar onder de kade het veer goed bewaard is. In de 13e eeuw weggeg raven veen. Wand van plaggen. Sloot rondom het huis. Grens werkput. Huidige waterloop. Veronderstelde omtrekken van de boerderij Sterk geschematiseerd beeld van de Romeinse boerderij en de gevonden delen. (Niet op Schaal). 18

Kakelepost - Schagen | 1987 | | pagina 21