•%/y De Dijken aantreffen bij het droogmaken van de Wie- ringermeer. De kaarten die prof. Van Bem- melen destijds geproduceerd had werden ook uit de kast gehaald. Tot verrassing van velen waren de kaarten die Van Bemmelen gemaakt had zeker niet minder goed dan de kaarten die de deskundigen in 1932 ein delijk klaar hadden. Deze prestatie is de re den geweest dat de directie van de Cultuur maatschappij de naam van prof. dr. J.M. van Bemmelen aan de door haar gestichte proefboerderij gaf. Maar zijn naam leeft ook nog voort in de "Van Bemmelen-factor". Een vuistregel die aangeeft dat organische stof gemiddeld ge nomen voor 58% uit koolstof bestaat. Hij stelde echter ook vast dat de samenstelling van de vaste bestanddelen van de bodem geen constante verhoudingen kent tussen elementen zoals in precipaten, iets wat toen algemeen werd verondersteld, maar sterk variabel is. (precipaat bezinksel of neer slag, in de studententijd van Van Bemmelen ook wel 'neêrplofsel' genoemd) Kleinkinderen van prof. Van Bemmelen zijn meerdere malen bij David Schipper op be zoek geweest. Hij kan er daarom ook veel over vertellen. Van hen heeft hij destijds het originele met de hand geschreven rap port gekregen met de door hun grootvader getekende kaarten. Waar dit materiaal ge bleven is na het opheffen van de Proefboer derij weet Schipper niet. Mogelijk is het in Wageningen terecht gekomen. Ook bij het Genootschap zou het niet misstaan. Henk Torenvlied/Marieke Roos PRODtJCTIEI AGRARISCH ADVIES 38 Kroniek no. 64, 2ie jaargang, 2013/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 39