wat niets met eten te maken had.' De tocht gaat langs Lambertschaag, Spanbroek, Avenhorn, De Beemster, Spijkerboor en Wormerveer naar Koog aan de Zaan. In de Beemster gaat de 'groene politie' zelfs voor de fietscolonne aan de kant. Volgens het verslag van Jan Blijdorp werd de groep bij aflevering van hun vrachtje 'reuze gastvrij ontvangen en op heerlijke koffie vergast'. Op de terugweg toont De Graaf zich een kampi oen wielrijder en wint 'de fietswedstrijd' die de mannen op touw zetten. Om vijf uur in de namiddag is iedereen terug in de polder. Ontruiming Op Fletum wordt de situatie in maart 1945 steeds grimmiger. Sicco Mansholt, verdacht van illegale activiteiten, is vanwege de vele huiszoekingen nauwelijks meer thuis. Han Postel: 'Op drie zaterdagen achter elkaar kwam de SD om Sicco te zoeken, maar ook andere spullen waren begeerlijk. Ze vonden de auto, verstopt in stropakken, bedreig den de eerste knecht Boersema die niet wilde zeggen waar de wielen waren. Zus Henny, die in werkelijkheid niet wist waar die wielen waren, blufte naar de SD dat zij 'toestemming' gaf aan het personeel om de wielen af te geven, zo voordoend alsof zij de verantwoordelijke was en niet het perso neel.' De toestand wordt onhoudbaar en het besluit valt om de boerderij te ontruimen. Op 15 april wordt zo veel mogelijk huisraad opgeladen, de kinderen en Henny Mansholt- Postel worden bij vrienden ondergebracht. Postel: 'Om een uur 's nachts sjouwden we nog met een koe door de berm, geen lawaai maken was het devies.' 17 april 1945 's Ochtends leveren Han Postel en Anko Nieuwhof een vracht wapens af in Opper does en bestemd voor de sectie Medemblik. Postel: 'In Opperdoes hoorden we dat de moffen de dijk zouden laten springen. Wat een rotgevoel gaf dat bericht. We voeren zo snel mogelijk naar de sluis van Medemblik en klommen naar boven: een onafgebroken stoet mensen, dieren, wagens met huisraad trok langs de weg, de polder uit. Wat een triest gezicht.' Geert Koekoek vaart die och tend met een vracht wapens opgehaald uit het depotschip aan de Kolhornerweg rich ting de Cultuurweg. 'Terwijl wij met onze vlet onder de Alkmaarsebrug varen, marcheren boven ons Duitse soldaten richting Aarts woud, de polder uit', zo herinnert hij zich. Gedenkteken A.C.de Graaf (1953) De groep van Jan Blijdorp komt in de middag bij elkaar op de boerderij van Blijdorp aan de Oudelanderweg, wachtend op orders. Jan heeft net daarvoornog met A.C. de Graaf ge sproken in Lambertschaag, voor de laatste keer zo blijkt later. Het lukt hem met veel praten om terug te gaan naar de polder, het wemelt namelijk van de groene politie bij de polderuitgangen en ook op de boerderij van Blijdorp aan de Oudelanderweg komt groene politie langs. Enkele jongens van de groep verstoppen zich in het koolzaad van de vroege avond tot het donker wordt, 's Avonds hoort de groep dat De Graaf door de landwacht is gearresteerd. Jan Blijdorp, Kees Oostwouder en Han Postel verlaten 'snachts gezamenlijk de polder. Bij bevrien de verzetsmensen in de Weere horen ze de volgende morgen dat De Graaf op de avond van 17 april is vermoord. 28 Kroniek no. 64, 2ie jaargang, 2013/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 29