Wapen- en voedseltransport in de Wieringermeer (2) In het voorjaar van 2011 sprak Anita Blijdorp met de heren Geert Koekoek 91en Han Postel (89). Beide mannen waren in het laatste oorlogsjaar lid van de Wapenverzets groep Wieringermeer. Koekoek woonde op de boerderij van zijn ouders aan de Oostermidden meerweg, Postel zat ondergedoken op de boerderij van zijn zwager Sicco Mansholt, de latere minister van Landbouw, aan de Cultuurweg. Het eerste deel van dit verhaal werd gepubliceerd in de vorige Kroniek 63 (2012/3). Terugblik op een barre periode: winter 1944/1945 door Anita Blijdorp >r O Kraak bevolkingsregister De wapeninstructies komen ook goed van pas in de nacht van 31 december 1944 op 1 januari 1945. De Duitsers roepen steeds meer mannen op voor werk in Duitsland en bij de verdedigingswerken in Nederland. Gegevens uit het bevolkingsregister zijn de bron voor hun zoekacties. De groep van A.C. de Graaf besluit tot een 'kraak' in het gemeentehuis te Wieringer- werf. Op oudejaarsavond, een zondag, verzamelen Arie Groenenberg, Koos van der Veen, Jan Blijdorp, Bernhard Nieuwhof, Han Postel, A.C. de Graaf en Lange Klaas (Klaas Snip) bij het gemeentehuis. Binnenkomen is gemakkelijk, een sleutel is aangereikt door een bevriende gemeentewerker. In zes zware zakken wordt de buit - de bijna vol tallige administratie - per fiets en door de sneeuw vervoerd naar boer Huib de Graaf (Oosterterpweg). Maandag 1 januari is het gemeentehuis gesloten, de kraak wordt pas op 2 januari ontdekt. Daar verricht Bep Lindenbergh, deel uitmakend van het com plot, nog een dappere daad. Een vergeten lade houdt zij voor politie en Duitsers geca moufleerd en zij weet 's avonds de inhoud ongemerkt in haar koffer te stoppen en naar Mansholt te brengen. (Een uitgebreid verslag verscheen eerder in Kroniek no. 32, ioejrg. 2002/2.) Voorbeeld berichtgeving tussen leden van de wapentransportgroep Naar de Zaan Soms blijkt wapenvervoer over water niet mogelijk, als het vriest bijvoorbeeld. Een maal, op 23 januari 1945, brengt de groep op de fiets een lading radio-onderdelen weg naar de Zaanstreek. Er ligt sneeuw op de wegen, 's Ochtends om vijf uur vertrekt de groep bij Mansholt vandaan. Gewapend met pistolen en onder leiding van De Graaf fietsen de mannen met elk een lading van minstens 25 kilo in de fietstassen. De Graaf woont niet meer thuis, de Duitsers zoeken hem, hij duikt onder, telkens op verschil lende plekken in West-Friesland. Toch is De Graaf een enkele keernogvan de partij in de uitvoering. Geert Koekoek: 'Het was eigenlijk gekken werk, we moesten doen alsof we etenhalers waren. Er stak van alles uit de fietstassen 27 Kroniek no. 64, 2ie jaargang, 2013/1 16 April Jan, Als het mogelijk is, en je kunt mij helpen, zou ik dan een fiets van je kunnen krijgen. Mijn fiets,met de eenigste handen die ik had, is vandaag door de vluchtende moffen afgestolen. De heeren lagen in hinderlaag, en sprongen onverwacht te voorschijn. Weg Arie zijn fiets. Ik heb een kar van een boer geleend, maar die moet gauw terug, en voor mijn werk hier in de polder kan ik niet zonder. Verder vragen Dik en Ton voor elk staf voor een costuum. tfuitjesstofj en stof voor 2 khakie overhemden, ter com pensatie van wat bij Dik in beslag is genomen, Als je het kan missen en we kunnen nog het een en ander in die dingen krijgen graag, Br is toen in beslag genomen 20 lappen stof voor pakken, 60 M. stof voor overalls, 2 lappen stof voor een blauw pak, en 2 rol stof voor werkoverhemden, In dringende afwachting van je bericht, met vr. gr, Arie, Bedankt voor de groeten, die je in Alkmaar a n Kees B. hebt gedaan.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 28