Veel is er veranderd. Vroeger kwamen veel boeren naar de beurs om hun product met een monster aan te bieden en te verkopen. Handelsbedrijven uit de omgeving hadden een stand en ook banken, boekhouders, mechanisatiebedrijven, oliehandel en ver zekeraars waren vertegenwoordigd. Tegen woordig wordt er niet meer gehandeld op de beurs. Ook het soort geteelde producten veranderde. In 1963 waren er nog prijsnote ringen voor vlas (gerepeld en ongerepeld), karwijzaad en capucijners. Tegenwoordig zijn er noteringen voor granen, hooi en stro, ruwvoeders, tafelaardappelen, pootaardap- pelen, uien en peen. Zodra de prijsnoterin gen bekend zijn ontvangen de leden van de beursvereniging die per e-mail. De huidige voorzitter van de beursvereni ging, Renze Bouthoorn, memoreerde in zijn openingswoord t.g.v. het 75-jarig jubileum in 2011: "En onze toekomst? Zolang wij pro duceren, zolang daar markt voor is, zolang er handel in is: zolang zijn er noteringen no dig. En wij gaan daarvoor zorgen!" Rita Smit Vlug en Vaardig 'Jonge gymnasten zetten het beste beentje voor (6 maart 1963) Op zaterdag 2 maart 1963 vond in Hotel Lely een jeugd uitvoering plaats van Vlug en Vaardig. Kleuters en de Jongerenafdeling van de Slootdorpse gymnastiekvereniging gaven acte de presence onder toeziend oog van ouders en andere belangstellenden. Ondermeer oefeningen op de lange mat en op de evenwichtsbalk, alsmede kastsprin- gen stonden op het programma. Als attrac tie waren ingelast de stukjes "Tien kleine nikkertjes", pap eten door twee geblind doekte jongens en uitleg door een aantal jonge gymnasten van de betekenis van Vlug en Vaardig. De avond werd besloten door de meisjes van 8-12 jaar met een dikwijls grappige vrije oefening'. Dit bericht stond in de Wieringermeerbode van 6 maart 1963. De redactie was benieuwd naar de huidige situatie bij Vlug en Vaar dig en ging te rade bij de familie Homan in Slootdorp. Bert Homan en zijn vrouw Sita zijn van grote betekenis geweest voor de vereniging, als actieve leden en vooral op het bestuurlijke vlak. Uit een gesprek met hen kwam het volgende naar voren. Vlug en Vaardig is opgericht op 22 januari 1941 en is daarmee de oudste sportvereni ging van de Wieringermeer. Begonnen met de afdeling gymnastiek komt er al gauw een afdeling korfbal bij en na de oorlog ook handbal en volleybal. In 1950 en 1951 ver liest de de vereniging vele leden door de oprichting van resp. Advendo en Turnlust. Dankzij de afdeling judo, met ooit meer dan 120 leden, is Vlug en Vaardig in de jaren zestig nog een bloeiende vereniging. Ech ter, korfbal en handbal houden het niet lang vol; volleybal verdwijnt in 1980 en judo houdt het tot 2000 vol. In 2011 houdt Vlug en Vaardig zich nog uitsluitend bezig met gymnastiek voor de basisschoolleeftijd. Er zijn dan 30 leden, inmiddels aangegroeid tot meer dan 40. Leerlingen die verdergaan in de turnsport kunnen zich aansluiten bij de naburige turnverenigingen. Veel leerlin gen stromen door naar voetbal, tennis of paardensport. Dankzij acties als oud papier ophalen, meedoen aan de Rabo-fietstocht, Clublotenactie en de Vriendenloterij heeft de vereniging nog steeds het hoofd boven water kunnen houden. Vlug en Vaardig gaat voor het 75-jarig jubileum in 2016. Pier Montsma 26 Kroniek no. 64, 2ie jaargang, 2013/1

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2013 | | pagina 27