van één van de Spitfires fluiten, direct gevolgd door de Spitfire die laag over de weg vloog. Als Feitsma me niet had teruggeroepen had ik het misschien niet overleefd. Er zijn bij dit incident geen slachtoffers gevallen. Eén van de Spitfires verloor tijdens het overvliegen een band mitrailleurkogels die door een karretjesman werd meegenomen. Onderduikers ondergronds. Er waren op de boerderij enkele onderdui kers, hoeveel precies heb ik nooit geweten. Het moet in maart 1945 geweest zijn dat er weer eens razzia's door de Duitsers dreigden, zodat het nodig gevonden werd een goede onderduikplaats voor de nacht te creëren. Daartoe werd helemaal achter op het land, ongeveer een km vanaf de boerderij, een kuil in de grond gegraven die werd afgedekt met een grote schuurdeur. Stro erin en er was een perfecte schuilplaats waarin bij noodgevallen ondergedoken kon worden en waar voor de zekerheid 's nachts maar vast werd geslapen. Dat was de bedoeling tenminste, maar het was toen bijzonder slecht weer, koud en vooral nat. Ik geloof dat ze er maar één nacht hebben doorgebracht, toen was de lol eraf. Eén van de onderduikers kende ik uit Amster dam; hij was van plan doopsgezind predikant te worden en was nogal onhandig. Eén van de knechten van Feitsma vond dat de dominee paard moest leren rijden en vertelde hem dat dat helemaal niet moeilijk was, vooral niet zon der zadel op een breed Zeeuws trekpaard van de boerderij. De dominee werd op het paard gehesen waarna een tik op het achterwerk van het paard het beest op een drafje zette tot groot vermaak van de omstanders. De ruiter bracht het niet ver, maar is toch weer heelhuids op de grond gekomen. Heinz sind Sie fertiq Op een avond om een uur of negen, het was al donker, dus het moet in maart '45 geweest zijn, kregen we bezoek van twee Duitse militairen. De persoonsbewijzen werden gecontroleerd; Eelke en mij sloegen ze over, we zagen er kennelijk te jong uit. Toen wilden ze het woonhuis controleren op onder duikers. Eén van de soldaten bleef beneden in de kamer, wij moesten bij hem blijven. De ander zocht het hele huis door en bleef nogal lang op de bovenverdieping rondsnuffelen. Dat duurde de soldaat beneden kennelijk te lang, zodat hij aan de kamerdeur riep: "Heinz sind Sie fertig?". "Ja" was het antwoord, en Heinz kwam weer beneden. Met een "Auf wiedersehen" verdwenen ze weer in het donker. Er waren op dat moment geen onder duikers. "Heinz sind Sie fertig" werd daarna een standaarduitdrukking. Dit voorval was wel de reden dat Feitsma mij opdracht gaf om mijn persoonsbe wijs in de grond te begraven omdat ik als bijna 17-jarige in aanmerking zou kun nen komen om graafwerkzaamheden voor de Duitsers te moeten verrichten. Ik heb dus het persoonsbewijs in een klein blikken busje gestopt en het busje vlak naast één van de po pulieren die het boerderij erf omringden, begraven. Twee jaar later toen de Wieringermeer na de onderwaterzetting weer droog was komen te staan, heb ik het busje weer opgegraven. Het was nagenoeg geheel verroest. Van het persoonsbewijs was niets overgebleven, alleen het speciale papiertje waarop de vingerafdruk stond was nog als nieuw. 41 Kroniek no. 62, 20' jaargang, 2012/2 Dorsen onder de kapschuur 1940)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 43