Vlas trekken met de hand (1939) koe, die losgebroken was, midden in haar bed. Het kalf werd op een nacht uiteindelijk gebo ren. Toni en ik, die nog nooit een kalf geboren hadden zien worden, werden gewaarschuwd om het evenement bij te wonen. De koe wilde tijdens de bevalling steeds gaan liggen, maar dit werd nogal ruw voorkomen. Uiteindelijk werd het kalf met nogal wat moeite uit de koe getrokken. Je kunt beter geen koe zijn. De antraciet wordt gevorderd. Voor de gasgenerator van de rupstrekker was antraciet beschikbaar gesteld. Die zat verpakt in vierkante dozen van ongeveer 40x40 cm en 15cm hoog, het was fijne antraciet, nootjes 4 of zo. Feitsma had nogal wat dozen in voor raad die in één van de trekkergarages van de boerderij was opgeslagen. Steenkool voor huishoudelijk gebruik was niet te krijgen in de laatste oorlogswinter dus werd op een ge geven moment de antraciet door de Duitsers gevorderd, dat was in het voorjaar van 1945. Er verscheen een vrachtwagen bij de boerderij, het was een wagen die normaal voor bloemen- transport werd gebruikt met aan beide zijden roldeuren. De wagen werd begeleid door een groep gewapende landwachters (Nederlandse NSB-ers). Het personeel van Feitsma werd gedwongen de dozen met antraciet in de wagen te laden. Dat laden geschiedde via de rechter roldeuren van de vrachtwagen, maar aan de linkerkant stond één van de deuren een eindje open zodat een deel van de lading daar weer door naar buiten kon worden geschoven, waar visser Bays en Piet Lichthart stiekem voor de afvoer zorgden. De auto wordt gevorderd. Feitsma had een kleine Opel personenauto. Omdat er al vanaf het begin van de oorlog geen benzine meer was voor privé gebruik was de auto in een hoek van de schuur op blokken gezet. In maart of begin april van 1945 werd door de Duitsers een huiszoeking gedaan en werd de Opel ontdekt en prompt gevorderd. Daar het ding al jaren niet had gereden was het geen wonder dat hij niet wilde starten zodat hij naar buiten werd geduwd en op sleeptouw werd afgevoerd. Bij deze operatie had een Duitse officier de leiding die een aardig woordje Nederlands sprak en die een praatje met mij maakte. Toen hij hoorde dat ik uit Amsterdam kwam en benieuwd was hoe het daar bij mij thuis was, bood hij aan dat ik met hem mee kon rijden omdat hij naar Amsterdam moest. Ik had daar wel zin in, maar Feitsma verbood het. En dat was achteraf gezien maargoed ook. Een dorsmachine wordt beschoten. In maart 1945 was een dorsmachine bij een boer aan de Alkmaarseweg een kilometer of zo vanaf de boerderij van Feitsma, aan het werk geweest en was klaar om naar een andere opdracht te gaan. De dorsmachine was achter een trekker gekoppeld en werd vanaf het erf van de boer derij de Alkmaarseweg opgetrokken. Toen hij goed en wel op de weg stond kwamen er twee Engelse Spitfires aanvliegen en doken op de dorsmachine af, maakten een rondje, kwamen terug en beschoten de hele opstelling. Ik was op dat moment op het erf van de boer derij van Feitsma, hoorde in de verte een hoop lawaai en ging poolshoogte nemen bij het hek van de boerderij aan de weg. Feitsma die zag dat ik naar de weg liep, schreeuwde dat ik on middellijk terug moest komen. Het was maar goed dat hij dat deed, want op hetzelfde mo ment hoorde ik de kogels van de kanonnen 40 Kroniek no. 62, 20e jaargang, 2012/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 42