Een praatje bij een plaatje In Kroniek 61 stond een aantal foto's van boerderij "De Eerste"; met de vraag wat "dat witte ronde voorwerp" op de eerste foto voorstelde. Martien van Langerak kwam met de oplossing; we laten hem aan het woord: "Bij de eerste foto (blz. 36) een rond voorwerp naast de schuur. Dit is een betonnen regenbak die nog ingegraven moet worden, met een betonnen deksel met rond of vierkant gat. Op deze regenbak komt later een bovenbouw met emmergat en deksel dat samen een waterput moet vormen voor zoet regenwater voor de paarden en later voor het vee en de mensen. Op foto 3 (blz. 37)staat de waterput rechts in werking met een emmer op de bovenbouw van de put. Later, toen er meer vee in de polder gehouden werd, ging men waterbronnen slaan, want voor vee was slootwater te zout". Uit eigen ervaring kan ik daar nog wel iets aan toevoegen: "Bij ons aan de Wieringerrandweg 3 (de ene helft van een dubbele arbeiderswoning) staat de waterput er nog steeds, terwijl die aan de andere kant afgebroken is, althans de bovenkant. In 1933 woonde bedrijfsleider (cultuurboer) J.A. van Dis in de dubbele arbeiderswoning, aangezien de pachterswoning bij de boerderij nog niet gebouwd was. Toen mijn grootvader pachter werd in het voorjaar van 1935 was de situatie ongewijzigd. Enkele jaren daarna kwam het huis bij de boerderij gereed. De regenbak is 3 m3 groot en vangt het water van de dakgoten op. Toentertijd liep er een pijp van de bak naar de keuken. Op het aanrecht stond een waterpomp die het water oppompte. Ook bij de schuur stond een regenbak, vlak bij de paardenstal. Na het aanleggen van de waterleiding raakte deze in onbruik en is afgebroken". Kroniek no. 62, 2oe jaargang, 2012/2 De waterput aan de Wieringerrandweg 3 28

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2012 | | pagina 30