was een hele toer om dit kostbare bezit weer terug te veroveren. Toen het water langzamerhand begon te zakken nam Meester Burger regelmatig de kinderen mee de polder in. Samen bekeken ze dan welke verwoestingen het water had aangericht. De wandelingen gingen na verloop van tijd steeds verder de polder in. Toen de winter van 1945 intrad werd het schooltje weer opgeheven en verhuisde het naar het gymnastieklokaal van de lagere school in Wieringerwaard. Verhuizen. Niet alleen het schooltje verhuisde, ook de familie Venema kreeg andere woonruimte. In de villa van de opa van Ard Schenk, ook aan de Barsingerweg, maar meer richting Wieringerwaard. Daar was veel meer ruim te. Er woonden nog twee andere gezinnen, te weten de families Gorter en Scholten. Er waren drie verdiepingen, een mooie boekenkast en zelfs een piano. Dit alles maakte veel indruk op de jonge Rinus. Hier verbleef de familie tot 1947. Toen werd een tijdelijke ruimte betrokken aan de vertrouwde Schelpenbolweg, bij de familie Kooy. Vanaf hier fietste Rinus elke dag naar de school in Wieringerwaard. Mooi zijn de herinneringen aan de winterperiode, want toen mocht hij regelmatig mee met kolenboer Roozendaal uit Slootdorp. De kolenboer fungeerde bij hevige sneeuwval soms ook als postbode: met paard en wagen bezorgde hij alle post aan de weg. Terug op de boerderij. Rond de 12de verjaardag van Rinus heeft het gezin de boerderij op Schelpenbolweg 8 weer betrokken. Totdat de bouw van de schuur voltooid was woonden ze nog korte tijd in de noodwoning achter op het erf. Rinus fietste zijn laatste jaar van de lagere school (7de klas) naar Slootdorp. Hij kreeg weer les van meester Burger in de noodschoot aan de Schoolstraat. "Nou, ja, veel lessen kan ik me niet herinneren. Eigenlijk was het alleen wat herhalen en ik mocht samen met Koos Bos de tuin omspitten". En zo kwam er rust in de roerige eerste 12 levensjaren van Rinus Venema. Betty Tops Kroniek no. 60,19e jaargang, 2011/3 De jonge Rinus met kalfje voor de noodwoning aan de Schelpenbolweg

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 27