De eerste 12 levensjaren van Rinus Venema Rinus Venema werd in 1935 geboren in de Torenstraat in Middenmeer als nakomertje in het gezin van Markus Venema en Wiechertje Ypelaar. Rinus was het vierde kind. Emmy, Jan en Geesje waren hem voorgegaan. Zijn ouders waren in 1932 vanuit het noordoosten van Drenthe, uit Annerveensche Kanaal, niet ver van Veendam, in de Wieringermeer neergestreken. Toen Rinus in 1941 de leerplichtige leeftijd bereikte ging hij in Middenmeer naar de lagere school. Lang duurde dat niet, want al na veertien dagen verhuisde de familie naar de toegewezen boerderij op Schelpenbolweg 8, zodat vanaf toen de lagere school in Wieringerwerf bezocht werd. Het was de school waar nu "De Triangel" in gevestigd is. Ondanks de oorlogstijd verliepen de eerste 3 jaren vrij normaal. In 1944 echter werd de school door de Duitsers opgeëist en werden er manschappen in gehuisvest. Slechts een deel van de school kon nog worden gebruikt voor lessen aan de schooljeugd. Zo kwam het dat er een rooster opgesteld werd met de dagen waarop de kinderen al dan niet naar school konden komen. De klassen kregen bij toerbeurt les en werden dan naar huis gestuurd met huiswerk. "Het waren vooral rekensommetjes", weet Rinus zich te herinneren. Ook weet hij nog dat er les werd gegeven in het bijgebouwtje van de Gereformeerde kerk, wat nu "Ons Centrum" heet. Wat uit die tijd vooral op zijn netvlies staat zijn de "legeroefeningen" op het schoolplein: marcheren en geweer presenteren. "En dat ging er niet zachtzinnig aan toe". Evacueren. En toen kwam de fatale datum 17 april 1945, die bij zeer velen in het geheugen gegrift staat. De dag waarop de Duitse bezetter de IJsselmeerdijk opblies en de jonge polder onder water liep. Zo ook het land van vader Markus Venema. Het gezin bestond toentertijd uit 9 perso nen. Oma (van moeders kant) was halfzijdig verlamd en woonde in bij haar dochter en schoonzoon. Ook dochter Emmy met haar man Gerrit en baby Katrientje woonden op de boerderij. Broer Jan, zus Geesje en nakomertje Rinus completeerden het gezin. Toen het water dreigend de polder in kwam vluchtte het complete gezin met paard en kar en een geitje naar Wieringerwaard: aan de Barsingerweg B31 bij de familie Rezelman werd onderdak gevonden. De paardenstal werd ingericht als woonruimte, de koestal als slaapplaats. De wc was boven het sloot je. Er was te weinig ruimte voor het gehele gezin, daarom sliepen de zusjes met de baby aan de overkant bij "een oud vrouwtje". Het vee van de familie werd een dag later alsnog (lopend) opgehaald van de Schelpenbolweg. School in "Het Jodenkamp". Nadat iedereen het "normale" leven na de evacuatie probeerde te hernemen, kwam ook de leerplicht van de jeugd aan de orde. Rinus herinnert zich nog goed dat er op een dag een paardenkar voor het huis ver scheen met daarop een stuk of 9 negen kinderen. Ook Rinus kreeg een plekje op de houten bankjes op de kar en werd vervoerd naar de brug bij Nieuwesluis. Vandaar moesten de kinderen lopend verder naar "Het Jodenkamp" aan de Nieuwesluizerweg: hun tijdelijke school. Omdat dit een wat hoger gelegen gebied in de polder is stond het water niet zo hoog. Voor de ingang lagen stropakken waar de jongelui overheen moesten klimmen om binnen te kunnen komen. Daarna werd de trap naar de zolder beklommen en daar stonden de schoolbanken klaar. Meester Burger gaf les aan alle kinderen die varieerden in leeftijd van 6 tot 12 jaar. "De oudere meisjes hielpen de jongere kinderen", weet Rinus nog. Het was een ontspannen tijd om als jongetje mee te maken. Zo dreef er eens een klomp van een van de kinderen het water in; het 24 Kroniek no. 60,19e jaargang, 2011/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 26