WIERINGERMEER NIEUWS L Uit de Flevobode van februari 1946 EN TOCH HEEFT VOORU: Oranjekalenders f 0,90 Onze Vlootkalenders 7,20 Kantoorkalenders f 0.60 Insulinde Kalenders 2.70 Rijm-prent W,-Meer f3.70 Trilogie «Oranje" f 12,50 (Enkhuizer almanakken komen half januari BU1TSCHERS MOETEN ZICH VERANTWOORDEN BESTELT SPOEDIG! H.-hoef - Middenmeer geëvac. En toch komt er verandering in. Het is niet meer die eindelooze doode slikmassa van December 1945. Ei' is misschien weinig veranderd, maar toch wordt het anders. Men komt menschen tegen, men moet uitwijken voor auto's. Wagens geladen met keten en materiaal gaan den polder in. Vrachtauto's rijden met strcopakken, hout en steenen. Dit is het begin van het nieuwe leven. Maar de stroom wordt sterker en sterker. Velen hebben zich nog niet laten zien. Anderen zijn volop aan het werk. Puin wordt opgeruimd, de slooten worden uitge baggerd en er verrijzen keten. Men voelt zich niet meer zoo verlaten. En toch zijn de moeilijkheden groot, ze zijn haast on- overkomenlijk en sommigen zien er nog geen gat in. Maar het gaat net als met een jong span' paarden in den lente voor den ploeg. Ze bijten en trappen den voer man en elkaar, steigeren en springen opzij, totdat ze zich met volle kracht in het tuig werpen. Want er is maar één weg: „Vooruit!" De gang er in! Het moet niet meer te stuiten zijn. Niet praten en geen leuzen Het is het Leven zelf dat doorbreekt HOE BESTAAT HET Voor eenige weken vervoegde zich ter gemeente-secretarie een da me die kwam informeeren naar het adres van een bewoner uit Midden- meer, want zoo zei de dame, ik heb heb een telegram gezonden aan zijn oud adres te Middenmeer, hetwelk als onbestelbaar teruggekomen. Maar Mevrouw, weet U dan niet dat Mid denmeer van den aardbodem is weg gevaagd, vraagt de verbaasde amb tenaar. Welnee meneer, nog niets van gehoord.... Een dergelijk geval deed zich voor toen een dezer dagen een predikant uit Groningen zijn collega's in Mid denmeer en Slootdorp wilde gaan bezoeken- Cck hem was niet bekend welk lot deze beide dorpen getrof fen heeft. De inundatie van de Wieringermeer aan de orde gesteld. Met het. oog op de be rechting van Duitsche Oor logsmisdadigers voor de In ternationale Militaire Recht bank heeft de Nederlandsche regeering een document overgelegd dat thans in het proces te Neurenberg in behandeling is. In punt 7 van het uit 3 hoofdstukken bestaande do cument houdende de aan klacht van Nederland tegen den Duitschen bezetter, welk punt behandelt„Niet door militaire Noodzaak gemoti veerde verwoestingen" lazen wij tot ons genoegen dat de Duitschers zich ook voor de misdaad van 17 April 1945 zullen moeten verantwoor den. De aanklacht luidt Tenslotte was een bij- zonderen vorm van ver nieling de op verschil lendeplaatsen toegepas te inundatie. Op 17 A- pril 1945 is de dijk van de polder Wieringermeer door springladingen ver lende plaatsen toegepas. ondergeloopen tot 4 a 5 meter water. Deze pol der van 20.000 ha is een gedeelte van de droog te leggen Zuiderzee en was een model op het gebied van den land bouw en alle openbare werken. Alle huizen in de polder zijn vernield. In de bij het document gevoegde bijlagen is een en ander ook met fotomateriaal toegelicht. Kroniek no. 60,19e jaargang, 2011/3 23

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 25