mj&Èrnx doorgestoken op 17 april 1945. Honderd vrouwen uit alle lagen van de bevolking beelden deze rampspoed uit door in het zwart te gaan en geknield te gaan liggen in het midden van het terrein. Na de tweede drooglegging volgt de wederopbouw en is er blijdschap dat er opnieuw gezaaid, gemaaid en geoogst kan worden. Er is dan een massale opkomst van 350 schoolkinderen die dansend over het veld en om de vrijheidsbomen gaan. Vertegenwoordigers van de provincies verschijnen in klederdracht voor de tribunes. Er rijden twee oogstwagens met jonge boeren en boerinnen het veld op en in het midden van het veld worden de rijkdommen van de Meeropgestapeld. Hierna is een défilé met voorop de Landelijke ruiters, gevolgd door de diverse sportverenigingen, de Padvinders, de Jeugdorganisaties, Vrouwenverenigingen, de Middenstand, Landbouworganisaties. Kortom, alle verenigingen waren vertegenwoordigd. Als sluitstuk worden honderden tractoren het veld opgedirigeerd, wat een fantastische aanblik opleverde. Velen waren diep onder de indruk van deze krachtdemonstratie. Om 5 uur wordt het openluchtspel nog een keer opgevoerd en na afloop kunnen gedaan, terwijl het aantal bezoekers door het slechte weer beneden de ramingen bleef. Ondanks enkele tienduizenden bezoekers zal wellicht een beroep op het garantiefonds moeten worden gedaan. Een accountant zal na afsluiting van de boeken alle financiële stukken nazien; deze zullen nadien voor een ieder die op het garantiefonds heeft ingetekend, ter inzage worden neergelegd. Het is mij onbekend of er een beroep gedaan moest worden op dit fonds. Wel is duidelijk dat deze herdenking een onvergetelijk gebeuren is geweest. Pier Montsma de bezoekers nog tot 9 uur 's avonds de tentoonstelling bezichtigen. Na de herdenking Op 16-9-1950 richt de voorzitter van het Centrale Comité voor de herdenking, burgemeester Loggers, een dankwoord aan alle medewerkers. Dankzij hun inzet en de goede samenwerking is de herdenking geslaagd. Wel memoreert de burgemeester dat "wij het niet getroffen hebben met het weer. De ene depressie volgde op de andere en zelfs najaarsstormen zijn ons niet gespaard gebleven". Het baarde het Comité veel zorgen; er moesten extra uitgaven worden Tractoren op weg naar het feestterrein Kroniek no. 59, ige jaargang, 20^/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 29