zaterdag 9 september, kun je al vanaf 6.00 uur 's morgens meedoen met de grote nationale "Land uit Zee"-sterrit, voor auto's, motoren en rijwielen met hulpmotor, zoals dat in die tijd zo mooi werd gezegd. Talloze prijzen waren beschikbaar gesteld door bedrijven en middenstanders, waaronder een armbandhorloge. De bedoeling was om zoveel mogelijk stempels bij controleposten te verzamelen; deze waren gevestigd in 32 plaatsen, verspreid liggend over het hele land!! Bij start uit een plaats zonder controlepost moest je bij de politie een stempel halen met vermelding van hettijdstip van vertrek, jaja, in die tijd had de politie daar nog tijd voor. Je mocht zelf de route bepalen en mocht doorgaan tot 16.30 uur. Er deden maar liefst 160 deelnemers mee. Bij de auto's won J.W.Cremers uit Wieringerwerf met 25 stempels; hij had 680 km gereden en kreeg daarvoor een waardebon van f50,-, te besteden bij de middenstand in de Wieringermeer. Bij de motoren kwam iemand tot 511 km met 22 stempels en bij de solexen won J.Dijkshoorn uit Wieringerwerf met 201 km en 14 stempels. Wedstrijd voor sportvliegtuigen en auto's Wie het verzonnen heeft, ik zou het niet weten. Hoe dan ook, op zaterdag 9 september 1950 stijgen zo'n 20 sportvliegtuigen op vanaf het land van Verbruggen (welke?) aan de Molenweg. Een van de piloten is Jan Blaauboer uit de Waardpolder. Jannes Bosker gaat mee als tijdwaarnemer. Als volgauto's deden mee Nico Geertsema en T.van Galen van de Ulkeweg. Het is de bedoeling dat er binnen een afstand van 40 km buiten de polder gezocht wordt naar twee grote kruizen van 6x6 m. Automobilisten sporen aan de hand van gegevens van de vliegers eveneens de kruizen op. Het weer was die dag slecht: regenachtig, nevelig en nogal wat wind. Hoe een en ander precies in zijn werk ging is mij niet geheel duidelijk. Uit een verslag in de krant heeft Jannes Bosker het over gevonden letters, maar de kruizen worden niet gevonden; vooral het nevelige weer was daar debet aan. Ook de volgauto's hadden geen succes bij het vinden van de kruizen. Openluchtmanifestatie Als sluitstuk en als topmanifestatie zal op zaterdag 9 september een openluchtspel worden opgevoerd. Carel Briels, bekend van allerlei manifestaties en openluchtspelen, meestal opgevoerd ten bate van liefdadige instellingen, is gevraagd de regie op zich te nemen. De tekst is geschreven door de bekende schrijver Anthony van Kampen, terwijl de muzikale omlijsting wordt verzorgd door componist Edward Startz. Bert Dijkstra is gevraagd de verbindende tekst tussen de verschillende onderdelen te lezen. Er gaan een aantal repetities vooraf aan de definitieve opvoering. Met de 300 schoolkinderen en de honderden volwassenen wordt apart geoefend. Ook met de oogstwagens en landbouwwerktuigen die aan het défilé zullen meedoen wordt gerepeteerd. Op dinsdag 6 september is de generale repetitie. Duizenden mensen bevinden zich op de tribunes en op het veld als om even na 3 uur met de manifestatie begonnen wordt. Na de proloog komen 80 vissers met zuidwester het veld op en beelden de zee uit die eeuwen lang de dienst heeft uitgemaakt. Dan wordt besloten tot drooglegging van de Zuiderzee en er wordt 20.000 ha op de zee veroverd. Het land wordt in cultuur gebracht, er wordt gezaaid, geschoffeld en gewied en de eerste oogst wordt binnengehaald. Ondertussen komen ploegen, tractoren en een 100-tal arbeiders het veld op. De oorlog breekt aan en aan het eind ervan worden de dijken - Kroniek, no. 59, 79e jaargang, 2011/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 28