Later werkte ik bij het leggen der riolering en hoofddrainage in Slootdorp. Er waren toen ook reeds kampen voor de-arbeiders ingericht. Ik herinner mij nog dat Jan Vos - thans te Middenmeer, beheerder werd van het kamp bij Kolhorn. Werd er nog iets voor de geestelijke verzorging der arbeiders gedaan Zeker, pastoor Braak en ds. Finkesieper man nog niet te hebben, want hij vroeg mij "Vertelt U mij nu eens waar zij al die grond vandaan gehaald hebben om een zee te dempen Hij wist dus toen nog niet dat hij op de ZEEBODEM reed! De Heer Harshagen, en Dr. Hoogkamer woonden toen reeds aan de Brink, en het dorp begon zich verder te ontplooien. Later heb ik de ontwikkeling van Middenmeer en Wieringerwerf meegemaakt; Barakkenkamp voorde arbeiders bij Nieuwesluis (1930) b.v. waren geestelijke leidslieden, die op uitnemende wijze de arbeiders met raad en daad bijstonden en er slag van hadden om met hen om te gaan. Zij hadden altijd tijd voor een gemoedelijk praatje, en voelden de sfeer voortreffelijk aan. Heeft U het verrijzen van de dorpen ook meegemaakt? Ik heb nog gewerkt bij de Firma Timmers, uit Dordrecht, die het wegenplan voor Slootdorp uitvoerde. Toen de Langeweg geopend werd, haalde ik de afzettingsbomen weg voor een Groninger, die met z'n hebben en houden toen in Slootdorp arriveerde, waar inmiddels huizen verrezen waren. Veel inzicht over het ontstaan van een polder scheen deze goede ook daarover zou ik U nog veel kunnen vertellen, maar ik vermoed dat U ook nog plaatsruimte moet overhouden voor andere artikelen in Uw herdenkingsnummer. Een staf van geleerden legde de wetenschappelijke basis voor het ontzaggelijke werk, hier verricht. De landbouwers bewerkten de grond. Een woord van hulde aan de arbeiders, die hier pionierden, is zeer zeker ook op zijn plaats bij de herdenking van het 20-jarig bestaan van dit aan de zee ontrukte gebied! 22 Kroniek no. 59, 19e jaargang, 2011/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 24