DE POLDERDAG IN 1950 In de Kroniek 58 kon u een verslag lezen van de eerste Polderdagen. In 1940 zag men af van een herdenking vanwege de bezetting door de Duitsers en na de oorlog kwam voorlopig ook niets van een feest, omdat de wederopbouw na de onderwaterzetting alle aandacht kreeg; de meeste inwoners van de Wieringermeer verbleven overigens nog in de randgemeenten. Pas in 1950 begon men weer te denken aan een viering. Discussie over de Polderdag De tweede drooglegging van de polder op 11-12-1945 wordt jaarlijks herdacht; de Personeelsvereniging "Contact" houdt zich met de organisatie bezig. Zo is er bijv. in 1948 een grote herdenkingsavond in Hotel Smit te Middenmeer met een optreden van het Haarlems Amusementsgezelschap met zang, muziek en toneel. Op 24-8-1949 deelt het bestuur van de Personeelsvereniging mee te willen stoppen met haar taak als overkoepelingsorgaan; het stelt voor 11 december als De Polderdag te laten voortleven via een 11-December-Vereniging en roept de verenigingen op daarop te reageren. Op een vergadering van 8-10-1949 o.l.v. Dree Bakker wordt na een geanimeerde discussie niettemin besloten de Polderdag op of rond 21 augustus te houden. De voorbereidingen In het begin van het jaar wordt een Centrale Commissie samengesteld om zich serieus en langdurig met de voorbereiding van de plannen ter viering van het 20-jarig bestaan van de polder (naderhand Herdenking "Land uit Zee" genoemd) bezig te houden. Talrijke subcommissies volgen voor de diverse onderdelenen werkzaamheden.Terillustratie: de tentoonstellingscommissie is uitgesplitst in subcommissies voor Zuiderzeepolders, Akkerbouw, Landbouwvoorlichting, Handel, Landbouwwerktuigen, Auto's, Paarden, Rundvee enz. Daarnaast zijn er commissies voor: Openluchtspel, Financiën, Terrein en Gebouwen, Voetbalsport, Ruitersport, Huishoudelijke voorlichting, Pers en Propaganda. In maart van dat jaar deelt de commissie mee, dat de herdenking zal plaatsvinden op 7, 8 en 9 september. Voorzitter van deze commissie is burgemeester G.G.Loggers. Het land van J.Slagter (koningin Emma- hoeve) zal het feestterrein zijn. Gekozen is voor september in de verwachting dat de oogstwerkzaamheden dan ongeveer klaar zullen zijn. Er komt een garantiefonds dat eind april de f 50.000,- nadert, zodat de doorgang van het feest gewaarborgd is. Uit praktische overwegingen wordt besloten om er een 4-daags feest van te maken; globaal zal het feest er als volgt uitzien: op woensdag opening van het feest en 's avonds een voetbalwedstrijd; de dagen daarop een veetentoonstelling en een concours hippique; op zaterdag wordt er een grote manifestatie gehouden o.l.v. Carel Briels. Er zal alle dagen een grote tentoonstelling gehouden worden in de feesttenten. De toegangsprijzen zullen billijk worden gehouden, "zodat ook de arbeiders, die mede hebben geholpen de polder bouwrijp te maken, voldoende gelegenheid krijgen de herdenking te vieren". Om u een indruk te geven van de (moeilijke) werkzaamheden die de arbeiders moesten verrichten in de beginperiode van de polder volgt hier een interview met een onbekende pionier-arbeider: 19 Kroniek no. 59, 79e jaargang, 2077/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 21