rechts of links voordat je eroverheen kon. De afstand was meer dan 11 kilometer, maar wij hebben er wel 15 afgelegd. Het trekken van de sleden over het hobbelige ijs viel ook niet mee. Gelukkig waren de putbazen erbij, dus je had wel mankracht. In totaal waren we met ongeveer 40 mensen. Mannen, vrouwen en kinderen. Alles bij elkaar heeft de reis 4 of 5 uur geduurd. Gelukkig hebben we geen last gehad van bevroren vingers of oren Verhuizen naar de Afsluitdijk Na het werk aan de Wieringermeerdijk kwam het gezin Schimmel terecht op de Afsluitdijk. "In een dubbelwandige woning. Later kon ik hem voor f 180,- kopen. Tijdens de bouw van de dijk, moest ik elke avond kijken hoever de kranen gevorderd waren. En 's morgens moest ik nagaan of de storm nog stukken had weggeslagen. Het waren lange werkdagen van heel vroeg tot 's avonds 9 uur toe.... Als de dijk weer een stuk gevorderd was werden de woonketen afgebroken en verderop weer neergezet. Het moest in een dag gebeuren. Dat ging wel. Ook de verhuizing van de eigendommen kostte niet veel tijd. De polderjongens hadden doorgaans niet meer dan een zakdoek vol kleren". Schimmel herinnert zich goed dat de politieke overtuiging van het personeel goed in de gaten werd gehouden. "Als je maar een rode draad aan je gat had, moest je weg". Duinwachter In 1933 werd de heer Schimmel kantonnier- havenmeester in Oude Zeug en enkele jaren later duinwachter van Rijkswaterstaat. Dat bleef hij tot zijn pensionering in 1961. Hij is nu (in plm 1975 dus, PPM) 86 jaar en woont in Egmond. Zijn vrouw is inmiddels overleden. Vóór ons gesprek had hij een grote envelop tevoorschijn gehaald. Vol foto's. Herinneringen aan zijn Zuiderzeetijd.... Aankomst bij Den Oever na de tocht over het ijs Kroniek no. 59, 19e jaargang, 2011/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 18