VLUCHTEN OVER HET IJS i mi in hi'»n rr Ontruiming van het werkeiland Oude Zeug in februari 1929 ProefpolderAndijk In een van de albums van dhr. Metz, in het archief van het Genootschap opgeslagen, vond ik een artikel over bovengenoemd onderwerp. Interessant genoeg om te plaatsen, dachten wij. Het is mij niet gelukt te achterhalen in welk tijdschrift dit artikel heeft gestaan. Ook is niets bekend over de familie van de hoofdpersoon, die inmiddels overleden zal zijn. Hieronder volgt het artikel, dat ongveer in 1975 zal zijn gemaakt. (PPM) Gerrit Schimmel was eigenlijk boekhouder, maar in dat vak kon hij in zijn woonplaats Delfzijl niet aan de slag komen. Toen Rijkswaterstaat begon met de aanleg van een haven, werd hij tijdschrijver bij de aannemer die dat werk uitvoerde. Hij ontmoette er een opzichter van Rijkswaterstaat. Nadat deze was overgeplaatst naar "Zuiderzeewerken", waagde ook Schimmel de gok. Het lukte, hij werd in 1927 waker bij de aanleg van de proefpolder Andijk. "Een waker is een soort onderopzichter. De opzichter bleef meestal achter de coulissen. Jan de Waker deed het werk". Hij vond de proefpolder niet zo'n succes: de glooiing van de dijk was veel te steil. Bij storm sloegen hele stukken weg en pas toen de helling vlakker was gemaakt, ging het beter. "De zaak werd zo duur, dat je de hele polder wel met briefjes van tien had kunnen beleggen". Met een vissersboot, waarop ze twee elektromotoren met pompen hadden gezet, werd de polder drooggemaakt. Er zat in die tijd zoveel paling in het gebied, Kroniek no. 59, 79e jaargang, 2on/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 15