LOTGEVALLEN VAN EEN JOODSE ONDERDUIKSTER IN DE WlERINGERMEER Het verhaal van Ganna Colthof In 2010 werd in de pers aandacht besteed aan het project "Beloofd Land", een meerjarig project over verleden, heden en toekomst van de Wieringermeer. Dit herinnerde Henny de Haan- Kinsbergen uit Alkmaar aan haar belofte, dat ze het verhaal van haar moeder nog een keer wilde vertellen en vastleggen. Via contact met het Genootschap is dat verwezenlijkt. Ganna Colthof wordt geboren in Roermond op 22- 11-1903 als oudste in een orthodox joods gezin. De familie verhuist naderhand naar Oss waar haar vader werkzaam is als godsdienstleraar. Ook slachtte hij vee op rituele joodse wijze voor de joodse gemeenschap. Om te ontsnappen aan Ganna Colthof met dochter Henny het strenge milieu waarin ze opgroeit, vertrekt Ganna naar Amsterdam. Ze volgt daar een verpleegstersopleiding aan het Binnengasthuis en woont intussen in het zusterhuis. Als ze haar kraamdiploma heeft gehaald gaat ze werken in het Nederlands-Israëlitisch Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht. Daar ontmoet ze de patiënt Philip Kinsbergen, die later haar man zal worden. Ze trouwen op 5-5-1931 in de synagoge van Oss en gaan in Eindhoven wonen. Haar vader was wetenschappelijk medewerker van Organon. Enkele jaren later wordt dochter Henny Esther geboren op 12-9-1933, als enig kind. Als hun huis per ongeluk afbrandt besluiten ze naar Amsterdam te verhuizen. Philip werkt daar als vertegenwoordiger en ze wonen aan de Roompotstraat 10 in Amsterdam-Zuid. Ganna gaat werken in de Joodse Invalide aan het Weesperplein, een tehuis voor bejaarden en lichamelijk gehandicapten. Daar werkt ze nog als de oorlog uitbreekt. Op 1 maart 1943 wordt het tehuis leeggehaald door de Duitsers, 256 verpleegden en verplegers worden gedeporteerd. Philip en dochter Henny duiken onder in een kelder ergens aan de Keizersgracht. Ganna gaat weer werken in het Nederlands-Israëlitisch ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht. Als ook dat ziekenhuis op 13-8- 1943 wordt leeggehaald duikt ook Ganna onder op het adres aan de Keizersgracht. Vader en moeder Kinsbergen besluiten dat hun dochter Henny naar een veiliger plek moet. Via de crèche van de Hollandsche Schouwburg en contacten met het verzet wordt Henny ondergebracht in een gezin te Sittard. Kroniek no. 59, 79e jaargang, 2011/2 10

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 12